PAYLAŞ

Akademisyenlik, özellikle son sınıfta genç  mühendis adaylarının kafasını kurcalayan bir konu. Mezun olmaya doğru ilerlerken öğrenciler, yöneleceği branşı düşünmeye ve araştırmaya başlarlar. Kimi öğrenci şantiyede çalışmayı düşünürken, kimileri proje ve müşavirlik ofisinde çalışma hayalleri kurar. Kimileri de ‘İş bulamazsam en kötü  yüksek lisans yapar akademisyen olurum.’  gibi düşünerek okuldan mezun olunca yüksek lisansını tamamlayıp akademisyen olmayı planlar. Özellikle piyasanın durgun olduğu dönemlerde, akademisyenlik düşünen öğrencilerin sayısı bir hayli artar. Benim gibi inşaat mühendisi adayı olan genç meslektaşlarıma ve akademisyenlik düşünen diğer bütün meslek gruplarındaki arkadaşlarıma biraz da olsa yol gösterebilmek için akademisyenlik hakkındaki bazı araştırma ve fikirlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle, akademisyenlik nedir?

Akademisyenlik Nedir?

Akademisyenlik, üniversite gibi yüksek öğrenim kurumlarında öğrenim gerçekleştirecek olan öğrencilerin bilimsel düşünmesine yardımcı olan, branşıyla ilişkili dersler veren, branşı üzerine araştırmalar yapan ve bu  araştırmalarla kendi disiplininin gelişmesine katkı sağlayan kişilere verilen genel mesleki ünvandır. Bu mesleki ünvan, kendi içinde de ünvanlara sahiptir(araştırma görevlisi,doçent,profesör). Peki akademisyen olmak için hangi adımlar izlenmeli?

Akademisyen Olmak İçin İzlenmesi Gereken Adımlar:

1.Adım: Yüksek Lisans

Öncelikle yüksek lisansa başvurmak için ALES, YDS sınavlarına  girmek zorunludur. İstenilen puanlar üniversitelere göre değişiklik gösterir. Başvuru yaptığınız üniversite ALES, YDS VE mezuniyet ortalamalarına bakarak kendi puanlamalarına göre bir hesaplama yaparlar. Başvuru tarihleri için yüksek lisans yapmak istediğiniz üniversitelerin ilgili bölümünün duyurularını takip etmeniz gerekir çünkü başvuru tarihleri de üniversitelere göre değişiklik gösterir. Ek olarak üniversite de kendi sınavını yapar. Eğer uygun görülürseniz araştırma görevlisi olursunuz.Tamamlama süresi 2 yıldır.

Yurtdışı Lisansüstü Eğitim Seçme ve Yerleştirme (YLSY):

Bir diğer seçenek ise Yurtdışı Lisansüstü Eğitim Seçme ve Yerleştirme (YLSY) programıdır. Bu program Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülür. MEB Bursu olarak da bilinen  bu program ile öğrenciler devlet bursu ile yurtdışında Yüksek lisans ve doktora eğitimi alabilme şansı elde ediyor. Programı tamamlayıp Türkiye’ye dönen araştırmacılar, görev yapacakları üniversitede genellikle yardımcı doçent olarak göreve başlar. YLSY başvurusu için sadece ALES puanı dikkate alınır. Başvuranlar arasından alınan  en yüksek ALES puanları  değerlendirmeye alınır. MEB bursu dahilinde yurtdışındaki masraflar da devlet tarafından karşılanmaktadır.

2.Adım: Doktora

Akademisyen olarak kariyer yapabilmek  için yüksek lisans sonrasında doktora yapmanız gereklidir. Doktora programlarına başvurmak için yüksek lisans ya da lisans diplomasına sahip olunması gerekmektedir.Doktora programını tamamlamak için gerekli süreç yüksek lisans mezunları için 8 yarıyıl olurken,lisans mezunları için 10 yarıyıl olarak belirlenmiştir.

3.Adım: Doçentlik

Doktora yapmaya devam ederken birtakım faaliyetler yaparak gerekli  puana erişildiğinde, Doçent olma talebi ile yaptığınız faaliyetlerinizi içeren dosya üniversite rektörlüğüne gönderilir, Doçentlik  Komisyonu önce dosyanızı inceler, eğer uygun görürse adayı mülakata çağırır. Mülakatta başarılı olan doktora öğrencileri YÖK tarafından kadrosu açılması durumunda doçentlik ünvanı için başvurabilir.Yardımcı doçentlik ünvanı 2018’de kaldırılmıştır.

4.Adım: Profesörlük

Doçent olarak  ders verirken  araştırmalar yapılmaya ve yayın faaliyetlerine devam edilir ve gerçekleştirilen bu  faaliyetlerden puanlar toplanır. Gerekli puan elde  edildiğinde  Profesörlük kadrosu için üniversite rektörlüğüne başvurma hakkınız olur. Dosyanız incelenir, YÖK tarafından Profesörlük kadrosu açıldığı takdirde, kadroya başvuru yapılır. Bu aşamada mülakat olmaz.

 

Akademisyen Olmanın Avantajları Nelerdir?

  • Tam emin olamamakla birlikte  yaklaşık 5000 TL ‘den başlayan maaşlarla başlayıp bu miktar, ek ücretlerle daha da artmaktadır(Bu ek ücretlere danışmanlığı yapılan şirketlerden alınan maaşları örnek verebiliriz.). Bu fiyatlar, diğer çalışma olanaklarına bakınca bana göre gayet iyi bir miktar.
  • Kendilerini dil ve lisansüstü eğitim alanında geliştirmek istedikleri zaman, TÜBİTAK bursu veya üniversitelerin verdiği destek ile yurtdışında eğitim alabilmektedirler.
  • Çalışma saatleri  genellikle 08.00 /17.00 arasındadır.
  • Normal mesai saatlerini, bölüm başkanı ve anabilim dalı başkanının izni çerçevesinde esnek bir şekilde kullanma imkanına sahiptirler.(Bölümdeki bazı hocalarımız iş günü içinde danışman olduğu şirketlerde çalışabiliyor.)
  • Üniversite içerisinde bulunan kütüphaneyi, bölümlere ait olan  laboratuvarı, kendilerine verilen oda ve kişisel eşyalar gibi imkanlara olurlar.

Akademisyen Olmanın Dezavantajları Nelerdir?

  • Özellikle  yeni kurulmuş olan  üniversitelerde üniversitenin idari  işleyişinin tam olarak düzene girmemesinden dolayı akademisyenlere çok iş düşmektedir,
  • Yeni kurulan üniversitelerde fiziki ve teknik imkân yetersizliğinden dolayı  akademisyenler için yeterli çalışma koşullarının sağlanamaması,
  • Bölümlerde çalışan akademisyenlere bölümdeki diğer akademik personellerin işlerinin yüklenmesi. Bu maddelerde avantaj ve dezavantajların daha çok araştırma görevlileri için olduğunu farketmişsinizdir. Ünvanınız yükseldikçe işteki bağımsızlık ve gücünüz artmaktadır. Araştırma görevlilerinin sorumlulukları ve üzerindeki baskılar, diğer akademisyenlere göre fazladır. Tabiri caiz ise akademik kadronun bütün getir götür işleri araştırma görevlileri tarafından yapılır.

Akademisyenlik,eğitim için önemli bir meslek ünvanıdır. Benim fikrim,belki de duymaktan bıkmış olduğunuz ‘Sevdiğiniz işi yapın’ şeklinde.Bizler öğrenciler olarak iyi bir eğitim istiyoruz ve bunun yolu da iyi eğitimcilerden eğitim almaktan geçiyor.İşini severek yapan akademisyenlerimizden hem daha iyi bir eğitim alıyoruz hem de onları kendimiz için bir örnek olarak görüyoruz.

Yazarlarımızın fikirlerini yazıya döktüğü daha fazla içeriğe ulaşmak isterseniz bizce bölümüne gidebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz