PAYLAŞ

İnşaat mühendisliği ve mimarlık insanlık tarihinin en köklü mesleklerinden olmasıyla birlikte dünya üzerinde birçok eşsiz esere rastlamaktayız. Bu yapılara çoğu zaman hayranlık duyulsa da kimi zaman şaşkınlık yaratacak hatalara da rastlayabilmekteyiz. Hatta birçok yapı olumsuz özellikleriyle ün yapmış durumda.

Kemper Arena

Kemper Arena suyu tutan ve ağır ağır tahliye eden yapısıyla övünüyordu. Ancak taşıyıcı sistem fırtınalarla baş edecek kadar güçlü değildi. 4 Haziran 1979 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Kansas şehrini vuran güçlü fırtınada stadyumun çatısı çöktü. Fırtınadan sonra çatının ortasıda biriken suyun ağırlığıyla çatı daha fazla dayanamayıp çöktü. Bina içi boş olduğu için herhangi bir can kaybı olmadı.

Walkie Talkie Gökdeleni

Konkav yapısıyla mimari olarak göz okşasa da bu gökdelen bir Jaguar arabanın bazı parçalarını eritmiş durumda. Londra’da binanın sokağına arabasını park eden bir vatandaş BBC’ye arabasının panellerinin, aynalarının ve bazı parçalarının mahvolduğunu söylemiş.Bununla birlikte çevredeki bazı dükkanlardan da kapılarının ve halıların yandığı yönünde şikayetler almış. Sıcak havanın hakim olmadığı Londra’da bu olaylarınn yaşanması ise oldukça dramatik.

Tacoma Narrows Köprüsü

Bu köprü 1940 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Tacoma eyaletinde inşaa edilmiş olup, inşaasından yaklaşık 4 ay sonra yıkılmıştır. Köprünün yıkılmasının temelindeki sorun rüzgardı.

Rüzgarla birlikte salınım yapmaya başlayan köprüde zamanla şiddet frekansı köprünün öz frekansını aşmış ve köprü rezonansa girmiştir. Aşağı yukarı salınımların şiddetlenmesiyle köprü daha fazla dayanamayıp yıkılır.

Bu acı tecrübeyle birlikte köprü mühendisliği de bazı gelişmeler kaydetmiştir. Köprü üstündeki aerodinamik ve titreşim alanlarındaki araştırmalar hızlanmıştır.

Tropicana Field Stadyumu

Florida ABD’de bulunan bu stadyum Tampa Bay Rays takımına aittir. Bu yapının ilginç yanı bir beysbol stadyumu ve çatısı var. Bu mimari engelden dolayı oyuncular zaman zaman çatıyı nişanlayabilmektedir. Bundan dolayı takımlar sayı alamamakta ve kırılan cam parçalarının seyircilerin üstünde düşmesi maç yapılmasını oldukça zorlaştırmaktadır.

John Hancock Tower

John Hancock’un adını taşıyan bu gökdelen tamamlandığında Amerika Birleşik Devletleri’nin Boston kentinde en yüksek bina olma özelliğini taşıyordu. Yaklaşık 240 m yükseklikteki bu binanın adı inşaatın bitiminden kısa bir süre sonra kötü anılmaya başladı. Dış cephesindeki camlar aşağıya düşüp tehlike oluşturuyordu. Zamanla bütün camlar döküldü ve yerlerine sunta çakıldı.

Selami Tunca – Ege Üniversitesi

Yazarın LinkedIn hesabına ulaşmak için tıklayınız.

Kaynaklar:

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz