PAYLAŞ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni kanun ile müteahhitlere yaptıkları işler için sınırlandırılmalar getirildi. Yeni kanuna göre artık her müteahhit istediği işi yapamayacak. Firmalar bütçelerine ve yeterliliklerine göre sınıflandırılarak bulundukları sınıfın izin verdiği ölçülerde iş alabilecek. Kentsel dönüşüm planları için alınan ruhsatlarda ise ‘bina tamamlama sigortası’ şartı getirildi.

Türkiye’de inşaat sektöründe ekonomik ve teknik olarak yeterliliği bulunmayan firmaların ‘yüksek kâr’ beklentisiyle iş yapmaları, arz-talep dengesinde sorunlar yaratıyor ve birçok proje yarım kalıyor. Uzun yıllardır gündemde olan bu sorunlara yeni kanun ile çözüm getirilmesi bekleniyor.

T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum
Temel Değişiklikler

Kanunda, işi üstlenecek müteahhitlerin ekonomik, mesleki ve teknik yeterliliğe sahip olma şartı yer alıyor. Müteahhitler, belirlenen kriterlere göre 9 sınıfta gruplandırılacak. Üstlenebilecekleri işler de bulundukları gruba izin verilen sınırlar içinde olabilecek. İşin alınmasında yeterlilik en önemli etkeni oluşturuyor. Daha önce belirli bir büyüklükte iş yapmış bir müteahhit, yapılan o işin çok üstünde işler alamayacak. Yapılacak işin yatırım değerinin %5’ine sahip olmayan firmalar ruhsat alamayacak. Yapılan bu değişiklikler ile sektörün disiplin altına alınması ve sağlıklı büyümenin önünün açılması hedefleniyor.

Kentsel Dönüşüm Alanları

Ülkemizde yaşanan bir diğer sorun da kentsel dönüşüm. Kanunda kentsel dönüşüm alanında da revizeler bulunmakta. Belirli bir bölgede kentsel dönüşümü üstlenen firma mali sorunlar yaşayıp işlerine devam edemeyince, hem evi yıkılan vatandaşlar hem de yeni projeden ev alan vatandaşlar mağdur oluyor. Yeni düzenleme ile riskli alanlarda çalışma yapacak müteahhitlerin sahip olması gereken iş tecrübesi ve mali yeterlilik belirli şartlara bağlandı. Kentsel dönüşüm kapsamında iş yapacak firmalar artık bina tamamlama sigortası yaptırmak zorunda. Firmaların bina tamamlama sigortası var ise, firma iflas etse dahi proje sigorta tarafından tamamlanıyor. Bu yeni düzenleme ile iş başlamadan konut alanların mağduriyetinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Yeni yönetmeliğin tam hali için  Kanun ve Yönetmelikler bölümümüzde paylaştığımız yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kaynakça: Resmi Gazete

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz