PAYLAŞ

Günümüzdeki yapılarda çok sık rastlamasak da ahşap mükemmel bir yapı malzemesidir. Ahşap yapılar, barındırdığı birçok avantaj ile çelik ve betondan ayrılmaktadır. Bu yazımızda ahşabı çağımız teknolojisinin üstün ürünleri beton ve çelik ile kısaca karşılaştırmaya çalışacağız ve “neden ahşap?” konusu üzerinde duracağız.

Ahşap Yüksek Bir Taşıma Gücüne Sahiptir

1 kilogram ahşap, 1 kilogram beton ya da çelikten fazla yük taşır. Ahşap ile 250 metrelik açıklar kolonsuz geçilebilmektedir. Bu tip konstrüksyonlarda, ağır olması nedeni ile çelik kullanılamıyor.

Bridge Pirkach, Avusturya

Ahşap Yapı Doğa Şartlarına ve Depreme Dayanıklıdır

Hava şartlarına, kimyasallara dayanıklılık bakımından en yüksek notu gene ahşap alıyor. İngiliz Standartlarına göre elektrik ve telekomünikasyon hatlarında kullanılan ahşap direklerin hizmet ömürleri 50, su soğutma kulelerinde kullanılan ahşap dolguların 30, ahşap karayolu köprülerinin ise 50 yıldır. Bu alanlarda beton ve çeliğin ömrü yukarıdaki rakamların yarısına erişebilmektedir. “Karbonatlaşma” sorunu, son yıllara kadar hizmet ömrünün sonsuz olduğuna inanılan “betonarme”ye büyük bir darbe indirmiştir.

Tacoma Dame, ABD

Ahşap Yapı Yangına Karşı Dirençlidir

Genel kanının aksine ahşabın yangına direnci beton ve çelikten üstündür. Bugün ABD’de kapalı spor salonu gibi büyük kalabalıkların bulunacağı yerlerin, yangın tehlikesine karşı ahşap karkas olarak inşasına gidilmekte, Almanya’da gene aynı nedenle çelik konstrüksiyonlar ahşap kaplanmaktadır. Yangınlar üzerine yapılmış araştırmalar ve derlenmiş istatistikler taşıyıcı olarak kullanılan ahşabın en güvenli malzemelerden biri olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Yangının başlama nedeni hiçbir zaman ahşap değildir ve ısı geçirmeme, kömürleşme özellikleri nedeniyle ahşap-karkas yapının büyük yangınlara ne kadar dayanabileceği kesin olarak hesaplanabilmektedir. Ahşap yapılar yangına 30-90 dakika dayanabilecek şekilde tasarlanabiliyor. Ancak çıplak çelik konstrüksiyon (çeliğin genleşme katsayısının yüksekliği nedeniyle) normal bir yangına ancak 10 dakika dayanabilmekte, yapı ikaz vermeden anında çökmektedir.

Ahşap Kaynağı Yenilenebilen Tek Yapı Malzemesidir

Bu özelliği, üretimi ve işlenmesi için az enerji istemesi (aynı miktar alüminyumun ellide biri kadar) dönüşebilir olması ve üstün ısı yalıtım özellikleri ile birleştirilince onu çağımızın çevre ve enerji sorunlarına en iyi cevap veren malzemesi yapıyor. Bilinenin aksine ahşap kullanmak ormanların yaşamasını sağlar. Nitekim ahşabı fazla kullanan ülkelerde orman alanları devamlı çoğalıyor. Greenpeace de doğramada ahşabı öneriyor.

Hurafeler ve Gerçekler

“Ahşap Yapı Yangına Dayanmaz.”

Ahşap yanan bir malzemedir fakat yanmaya başladığında yüzeyinde bir kömür tabakası oluşur ve bu tabaka içerideki malzemeyi korur.
SIBELIUS HALL, FİNLANDİYA Yangın dayanımı: 90 dakika yangın dayanımını yükseltmek için metal bağlantı elemanlarını ahşabın içinde gizlemişler.

“Ahşap Yapı Pahalıdır.”

Ahşap yapıların maliyeti çelik konstrüksüyona göre yaklaşık %33 oranında daha az olarak hesaplanmıştır.

Kanada Orman Ürünleri Araştırma Merkezi

Ahşabın olanakları kısıtlıdır. Ahşap ile büyük açıklık geçemezsiniz, yüksek bina yapamazsınız.

Rum Yetimhanesi – Büyükada, İstanbul  35x100m. Yükseklik 23m.

 

Ahşap ve diğer yapı malzemeleri hakkında daha fazla yazı okumak isterseniz buraya tıklayarak teknik yazılar bölümümüze gidebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz