PAYLAŞ

İngiltere’nin Gaudi’si olarak bilinen Sir Norman Foster, strüktüre ve kaliteye verdiği önemle mimarlık dünyasında yer edinmiş, çok sayıda eser vermiştir. Hala kendi imzasını taşıyan tasarımlarıyla mimari varlığını devam ettirmektedir. Çevresel sorunları çözmede kendine özel yaklaşımlara sahip olan Foster, aynı zamanda çağdaş malzemeleri sıklıkla kullanmasıyla da tanınır.

Mimar, güncel olanı takip etmekten ve hayata geçirmekten kaçınmıyor. Onun bakış açısına göre yapının tasarlandığı döneme uygunluğu ve yine inşa edildiği dönemin teknolojisini kullanılması tasarımlarında önemli bir detaydır. Mimar eserlerinde kaliteye verdiği önem kadar, inşa sürecinde malzemeleri tasarruflu kullanmaya da özen gösteriyor. Örneğin Amerika’da Hearst firmasının merkez binasında kullandığı formla binanın çelik kullanımında %20 oranında tasarruf ediyor. Bizce bu durum yine Foster’ın çevreye olan duyarlılığının sembolü olarak görülebilir.

Hearst Headquarters köşe detayları ©️fosterandpartners.com

Foster’ın eserlerini incelediğimizde yüksek teknolojiyi geç modernizmi, ve  iyi düşünülmüş detayları fark ediyoruz. Bazen bu detayların kimler tarafından hangi şekilde görülüp, ne derecede farkedilebileceğini sorgulasak da mimar adeta bize  “her detayı düşünüyorum, kimsenin göremeyeceği detayları bile” dercesine eserlerinde kendi imzasını konuşturmaya devam ediyor.

National Bank of Kuwait binasının en yüksek noktası ©️fosterandpartners.com

Çok katlı yapılara fonksiyonellik ve yüksek teknolojiyi dahil ederken çevre duyarlılığını da göz ardı etmiyor. Foster’ın sürdürülebilir evreninde yapılar yeşile, doğal ışığa, rüzgara meydan okumuyor, aksine bütün bunları tasarımının içine entegre ediyor. Bununla birlikte dünyanın bir çok farklı bölgesinde eserlerini tasarlarken o bölgenin kültürel dokularını ihmal etmiyor, tasarımda temel aldığı detaylar haline getiriyor.

Kazakistan’daki Eğlence Merkezi’nin han çadırlarından esinlenen formu ©️fosterandpartners.com

Foster’ın, yapılarda bir üst örtü ile içine aldığı mekanın atmosferini dikkat çekici bir hale getirdiği tasarımları da mevcut. Mimar, tarihi ve kültürel değeri olan yapılara çağdaş, teknolojik, estetik ve sürdürülebilir yaklaşımlarla mekanlar oluşturuyor. Bu mekanları hem kapalı hem şeffaf hem de doğal ışıkla aydınlatıyor. Bu yöntemlerle eski ve yeninin bir bütün olduğu bu mekanlara insanların ilgisini de arttırmayı başarabilmiştir. Böylece zaman içinde heyecanını kaybetmekte olan eserlerin yeniden canlanabilmesı söz konusu.

Great Court at the British Museum ©️fosterandpartners.com
Smithsonian Institution Courtyard ©️fosterandpartners.com

İleri teknolojinin mimarideki etkilerini benimseyemenler için yapıları kabul görmeyebilirse de akıllıca tasarlanan strüktürleri ve kaynaklarımızın hızla tükendiği dünyamız için attığı sürdürülebilirlik adımları takdiri hak ediyor.

Vietinbank İş Merkezi – Vietnam©️fosterandpartners.com

Katılımcıya buluşmadan önce sunulan kaynaklar:

http://www.mimdap.org/?p=50805

http://www.arkitera.com/etiket/4369/lord-norman-foster

https://www.fosterandpartners.com/projects/

htttps://www.ted.com/talks/norman_foster_s_green_agenda?language=tr

https://www.archdaily.com/tag/norman-foster

https://bi-ozet.com/2018/04/27/norman-foster-imzali-ferko-signature-ile-ofis-yasaminda-donusum/

http://v3.arkitera.com/h22581-fosterin-40-yili.html

http://www.mimarizm.com/haberler/mimarlikta-ingiliz-hassasiyetinden-iki-ornek_116126

https://www.fosterandpartners.com/projects/millennium-bridge/

Katılımcılar

 • Büşra Avcı
 • Süleyman Ertuğrul
 • Ayşenur Meriç
 • Yasemin Kıldacı
 • Merve Öktem
 • Halil İbrahim Elkatmış
 • Babür Orhan
 • Serkan Çil
 • Muhammet Temel
 • Hakan Çiftçi
 • Engin Şahin
PAYLAŞ
Önceki makaleKendini Onaran Beton Teknolojisi
Sonraki makaleİş Güvenliği
Ölçeğin insan olduğu mimarlık, toplumsal bir eylem olmasının yanında mimarlık kültürüne dahil olan, muhatap olan herkesin, kentlinin ortak ürünüdür. Kentte söz sahibi olan insan, günümüz yapılaşmış çevresine ne kadar duyarlıdır? Toplum düzeyinde mimarlık bilinci oluşmadığı sürece gerçek manada iyi tasarlanmış kentler ve kaliteli bir çevre oluşması da mümkün değildir. Bu bilincin oluşmasında mimarlık öğrencilerinin rolü oldukça önemlidir. Bu sorumluluğu edinen bizler, mimarların kente, kentliye, bizlere neler dediklerini tartışmak ve üzerine bir şeyler koymak üzere “Mimarlar Ne Der +? “ tartışma serisini düzenliyoruz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz