PAYLAŞ

Peak Games’ten kısaca bahsedersek Android ve IOS cihazlar için mobil oyunlar üreten şirket bulunduğu sektörde de uluslararası pazarın büyük oyuncularından biri konumunda.  İstanbul’da Sidar Şahin tarafından kurulan Peak Games, zamanla hisselerinin üçte ikisini yabancı bazı şirketlere satmıştır.

Yerli bir oyun şirketi olan Peak Games, 18 Şubat pazartesi günü 41 kanalda aynı anda yaptığı reklamla bünyesine yeni elemanlar aradığını duyurdu. Bu büyük çaplı reklam girişimi kısa sürede tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Ne kadar reklamı yorucu bulanlar olduysa da beğenen ve ilgi çekici olarak değerlendirenlerin sayısı daha fazla duruyordu. İyi ya da kötü tüm dikkatler üzerlerindeydi.

Peak Games’in reklamı için tıklayınız

Audi’nin reklamı tıklayınız

Ardından şirket için daha iyi mi yoksa daha kötü mü olduğu tartışabilecek bir gelişme yaşandı. Yaratıcı bir fikir gibi görünen bu reklam, Audi’nin 2017’de yayınladığı ‘Safety Code’ reklamından araklandığı ortaya çıktı. Benzerlik inkar edilemeyecek bir düzeydeydi. Şirket de bu durum üzerine hemen aşağıdaki açıklamaları yaptı.

Aslında bu açıklamayla suçlu biz değiliz, anlaştığımız reklam şirketi demeye getirerek vicdanlarını rahatlatmaya çalışsalar da insan aklıyla dalga geçmeden pişmanlık hissettiklerini belirtmeleri güzel bir davranıştı.

Yine de bu tarz büyük projelerde bu tarz açıklamaların açıkçası benim gözümde pek bir değeri yok. Reklamda da dedikleri gibi profesyonel yeni iş ortaklarına ihtiyaç duydukları apaçık ortada.

Ayrıca birçok kesim ve haber kanalı bunu şirket için prestij kaybettiren bir olay olarak değerlendirdiyse de ben pek öyle düşünmüyorum. Hedefi tüm kanallarda aynı anda olmak olan mobil oyun şirketi, üstüne bir de tüm haber sitelerine aynı anda düştü. Bu şekilde insanların dikkatlerini daha çok çektiklerini düşünüyorum. Tabi Audi ile aralarındaki maddi tazminat olayları falan ne olur o konuyu tam bilemiyorum.

Her şey bir yana şirketin potansiyelini ve işlerini tek reklama indirgemek de çok doğru bir yaklaşım olmaz. Bu alanda ülkemizden çıkmış dünya çapında bir şirketin olması gurur verici. Yazılım sektöründe içimizden çıkan bu gibi değerlerlere destek olmalıyız.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz