PAYLAŞ

Bir bölgede yapılar tasarlanırken o bölgenin iklim faktörü de göz önünde bulundurulmaktadır. Son yıllarda yaşanan küresel ısınma, değişen iklimleri de beraberinde getiriyor. Bu sebeple tasarım süreçlerinin de tekrar gözden geçirilmesi ve gerekiyorsa yeni bir tasarım anlayışı getirilmesi yapıların durabilitesi ve sürdürülebilirliği açısından oldukça önem taşımaktadır. Bu bağlamda yapı sektöründe bir malzeme daha yer edindi. RSG 3D çimento esaslı panel olarak adlandırılan bu malzemenin doğuşunun altında yatan temel neden doğal afetler olmuştur. RSG Kuzey Amerikada bulunan Re-Construction Group şirketinin kısaltmasıdır.

 

ESNEK VE SÜRDÜRÜLEBİLİR MALZEME

RSG 3D panelinin en çok öne çıkan özellikleri ulaşılabilir fiyatta, esnek ve sürdürülebilir olmasıdır. Yangına, olası kasırga durumundaki rüzgar basıncına, deprem kuvvetlerine karşı dayanıklı olan bu yapı malzemesi aynı zamanda izolasyonla enerji tasarrufu da sağlamaktadır. Termitlere ve kemirgenlere karşı da koruma sağlamaktadır ki bu durum Kuzey Amerika’da oldukça sık yaşanan bir durumdur. Paneller müşteri siparişlerine göre üretime girmekte ve yazılım tarafından sistematik bir biçimde kesimi yapılmaktadır.

MULTİ AVANTAJ

Firmanın sitesinde yer alan bilgiye göre RSG panel geleneksel  yapı sistemlerinden daha güçlüdür. RSG’li bitmiş bir yapı soğuk yekpare bir beton haline gelmektedir. Bunun anlamı yapının temelindeki beton ile yapının duvarlarını oluşturan beton birbirine bağlanarak yeknesak hale yani katı bir kutu cisim haline gelmektedir. Bileşenlerini inceleyecek olursak panel 4 kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısım katı çekirdek-izolasyon özellikli kısımdır. Kalın polisitren malzemeden oluşmaktadır. Yüksek performans sağlar ve düşük maliyet oluşturur ve sürdürülebilirdir. Bakteriye karşı dirençlidir, bu nedenle çürümez. İkinci kısım kaynakla oluşturulan çelik malzemeli kısımdır. Yükü eşit şekilde dağıtır. Üçüncü kısım köşegen çelik kafes sistemdir. Rüzgar ve depremsel kuvvete karşı direnç sağlar. Son kısım ise beton karışımlı kısımdır. Yangın ve suya karşı koruma sağlar.

HIZLI UYGULAMA VE İŞ GÜCÜNDEN TASARRUF

Panelin montajlanma süresi oldukça kısa ve hızlıdır. Ayrıca işçilikten de tasarruf sağlamaktadır. Konut,ticari merkez, hastane gibi  çeşitli yapılarda kullanılabilmektedir. Aslında malzemede kullanılan teknik fikir yeni sayılmaz çünkü NASA uzay aracında da benzer versiyonu mukavemeti arttırmak amacıyla yıllardır kullanmaktadır. Fakat henüz Amerika’daki yapı sektörü bu malzemeyi bölgede ahşabın bol ve uygun olmasından dolayı benimsememiştir. Bölgedeki yapıların yüzde 77’si bazı tipik doğal afetler için risk barındırmaktadır. Fakat az önce belirttiğimiz gibi ucuz ve bol olduğu için bu riske rağmen halen ahşap sektörde en çok kullanılan malzeme olmaya devam etmektedir.

 

Kaynakça:

Kaynak1

Kaynak2

Kaynak3

 

Teknik konularda daha fazla içeriğe ulaşmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz…

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz