PAYLAŞ

Sürdürülebilir Kampüs olma yolunda önemli adımlar atan Boğaziçi Üniversitesi, Kilyos Sarıtepe Kampüsü’ne kurulan rüzgâr enerji santrali ile kendi elektriğini kendi üretiyor. Boğaziçi Üniversitesi Rüzgâr Enerji Santrali (BÜRES) projesi dâhilinde kurulan rüzgâr türbini, 27 Aralık 2014’te elektrik üretmeye başladı. BÜRES projesi ile Boğaziçi Üniversitesi ‘’Dünyada tüm elektrik ihtiyacını sahip olduğu ve kendi işlettiği rüzgâr enerji santralinden karşılayan ilk üniversite kampüsü” oldu.

Kilyos Sarıtepe Kampüsü 1 MW’lık rüzgar türbini sayesinde yıllık elektrik tüketiminin %40 fazlasını üreterek yaklaşık 900 ton karbon, 1 milyon kWh enerji ve 400.000 TL bütçe tasarrufu gerçekleştiriyor. Dünya genelinde kendi enerjisini jeotermal ve güneş gibi doğal kaynaklardan üreten veya araştırma amaçlı rüzgar türbinleri kuran üniversiteler olmakla birlikte, yıllık elektrik ihtiyacının tamamını ve hatta fazlasını sahibi olduğu ve kendi işlettiği rüzgar enerji santralinden karşılayan ilk kampüs Boğaziçi Üniversitesi Sarıtepe Kampüsü oldu.

Proje Aşamaları

BÜRES projesinin planlaması ilk olarak 2008 yılında Rektör Kadri Özçaldıran döneminde Üniversite Senatosu’nun koyduğu “Yeşil Kampüs” stratejik hedefi doğrultusunda yapıldı. Proje koordinatörlüğünü Emre Otay’ın (BÜ’87) yürüttüğü BÜRES için ön fizibilite çalışması Emre Çamlıbel (BÜ’12) tarafından gerçekleştirilmiştir. Kalkınma Bakanlığı ile yürütülen başarılı yatırım finansmanı görüşmelerinin ardından inşaat iznine başvuruldu. Maliyet ve enerji hesaplamalarını 2010-2011 arasında gerçekleştirilen yerinde rüzgar ölçümleri ve yatırım planlaması takip etti. Rektör Gülay Barbarosoğlu döneminde gerekli izinler tamamlanarak 2012 2013 arasında mühendislik projesi ve ihale dokümanları hazırlandı. Yapı İşleri Dairesi tarafından yürütülen kamu ihalesi sonucunda yüklenici belirlendi. Aralık 2013 ekonomik krizinden zarar görmeden geçildi. 2014 yılında başlanan türbin imalatı, temel inşaatı, lojistik ve montaj süreçleri başarıyla tamamlanarak, 27 Aralık 2014 yılında BÜRES ilk elektriğini üretmeye başladı.

Yapım Aşamaları

Yükleniciliğini Ekşi İnşaat ve İntegreen’in yaptığı projenin danışmanlığını Koray Altınkılıç (BÜ’02), Yapı İşleri Sorumlu Mühendisliğini Celalettin Demirel, Proje asistanlığını Soner Melih Kural (BÜ’13), şantiye şefliğini Çetin Kaygısızlar (BÜ’13) yapmıştır. Mühendislik projesi temel tasarımı Nu Mühendislik, elektrik projesi ise Bartek Elektrik tarafından yapılmıştır. Yapım paralel yürütülen 3 alt projede gerçekleştirildi. Sarıtepe Kampüste’deki temel ve altyapı çalışmalarının yanı sıra rotor, kanatlar, başlık ve kumanda odası Bremen’deki Enercon fabrikası’nda, çelik gövde parçaları ise Ankara’daki Temsan tesislerinde üretildi.

BÜRES’te Sadece Enerji Değil, Bilgi de Üretiliyor

Santral yapımıyla eş zamanlı yürütülen mühendislik araştırmaları kapsamında türbine ve yakınına çevresel, mekanik, geoteknik ve enerji izleme sensörleri yerleştirildi. İnşaat Mühendisliği Bölümünden Emre Otay, Hilmi Luş, Serdar Soyöz ve Özer Çinicioğlu hocalarımız lisansüstü öğrencileriyle birlikte yenilebilir enerji sistemlerinin sürdürülebilirliği, sismik davranışı, zemin-yapı ve akışkan-yapı etkileşimi konularını araştırmaktadırlar. Buradan çıkacak bilgilerle rüzgar türbinlerinin fırtına ve deprem karşısında davranışı incelenerek, yenilenebilir enerji sistemlerinin dayanımlarının iyileştirilmesi ve sürdürülebilirliği hedeflenmektedir.

Yenilenebilir enerjinin dezavantajı, üretim-tüketim dengesinin düzensiz olmasıdır. BÜRES örneğinde rüzgarın rastlantısal olması nedeniyle, ihtiyaç olduğunda enerji açığı, olmadığında ise enerji fazlası oluşabilmektedir. Bu nedenle üretim-tüketim verileri ile etkenleri gerçek zamanlı izlenerek, planlama ve iyileştirme amaçlı saklanmaktadır.

Hedef: Sürdürülebilir Yeşil Bir Kampüs

Sarıtepe Kampüs’te rüzgar enerjisinin yanısıra, üretim sürekliliğinin sağlanabilmesi için yenilenebilir enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi.(konsantre güneş, dalga, jeotermal, atık ısı), enerjinin depolanması ve dönüştürülmesi konularında inşaat ve makina mühendisliği bölümlerinde ortak araştırmalar yürütülmektedir. Yenilenebilir kaynakların yanı sıra enerji tüketiminde verimliliğin sağlanması konularında da çalışmalar sürmektedir. Üretim/tüketim dengesinin kurulması, binalarda enerji verimliliği, akıllı kontrol sistemleri, yaşam alanlarında insan davranışının enerji tüketimine etkisi gibi konularda yapım mühendisliği, endüstri mühendisliği ve sosyoloji bölümleriyle ortak çalışmalar yürütülmektedir. Sürdürülebilir yaşamın en önemli unsurlarından olan temiz ve kirli su araştırmala ve uygulamalarında da yeraltı suyunun sürdürülebilirliği, deniz suyu arıtma, yosundan enerji ve protein üretimi, deniz suyu destekli bina iklimlendirme sistemleri gibi konularda Çevre Bilimleri ve Oşinografi bölümleri ile ortak çalışmalar yürütülmektedir.

Yapılan çalışmalar binaları enerji verimli hale dönüştürmek için yapılacak doğru hesaplanmış yatırımların, yenilenebilir enerji santrali yapmaya oranla çok daha faydalı ve ekonomik olduğunu göstermektedir. Bu doğrultuda Sarıtepe Kampüsü’nde Avrupa Komisyonun öne çıkardığı Yaşayan Laboratuvar konseptinde Kent Laboratuvarı adı altında bir proje geliştirilmiştir. Projenin içinde enerjiyi yenilenebilir kaynaklardan üretmenin yanı sıra akıllı harcamak, fazlasını saklamak ve karbon salınımını kontrol etmek yer almaktadır. Mikro-Alg projesiyle Kampüsteki hedef Sıfır Net Enerji’ düzeyinden Karbon Negatif Kampüs olmaya evirilmiştir. Doğaya saygılı, komşularına enerji ve su açısından yük olmadan yaşayabilen, sürdürülebilir, yeşil bir kampüs Üniversitemizin nihai hedefidir.

Hazırlayanlar: Emre Otay – Soner Melih Kural

 

Eğer yazımız ilginizi çektiyse daha fazla “BUYAP Civil News” yazısına sitemizden ulaşabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz