PAYLAŞ

İnsanların, ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli yapı malzemeleri kullanarak inşa ettiği tesislere yapı denir. Yapılarda belirli bir ölçü vardır. Bu ölçüler insanların en asgari şartlarda yaşaması için uygun ortamı sağlar. İnsan hayatını sürdürmek, mevcut hayatını ya da değerlerini her türlü dış etkilerden korumak ister. Bu ihtiyaç doğrultusunda çeşitli savunma amaçlı yapılar geliştirilmiştir. Bu tür binalar insanlar için adeta aşılması zor olan bir kale görevi görmelidir. Bu yapıların yapılmasının en büyük nedeni devletin büyük sırlarını ve devlet adamlarının can güvenliğinin sağlanması amacıyla yapılmalıdır. Savunma amaçlı yapıların yapılış yöntemlerini ve özelliklerini gelin yakından inceleyelim.

Devletin kaderini değiştirecek önemli belgelerin ya da büyük devlet adamlarının barınacağı bir yapıda her şey ama her şey en ince ayrıntısına kadar düşünülüp tasarlanmalıdır. Öncelikle şantiyede çalışacak tüm işçiler işe alınmadan önce ince eleyip sık dokuyarak seçilirler. Polis soruşturmasından geçirilen işçilerin geçmişi araştırılır. Potansiyel casus olma ihtimaline karşı çok dikkat edilir. Çünkü bu işçiler ileride büyük bir felakete sebep olabilir. İnşaat sırasında kurulan çeşitli tuzaklar ya da en basitinden betonun dökümünde atılacak ufak bir dinleme cihazı bile o ülkenin kaderini değiştirmeye yetebilir. Bu tür olayları engellemek için her bir işçinin işe başlamadan önce çantaları ve kıyafetleri arandıktan sonra çalışmalarına izin verilir. Ayrıca çalışması için içeriye alınan işçiler başıboş bırakılmaz. Her zaman onları gözetleyen askerler eşliğinde çalışmalarını sürdürürler. Casusluk yapabilme ihtimaline karşı bazı bölgelere işçilerin girmesi yasaklanır. Ayrıca işçilerin sahada serbestçe dolaşması da engellenmiştir.

Beyaz Saray

Her bir detayın çok çok önemli olduğu bu tür yapılarda sadece işçiler değil mühendisler, mimarlar ve yöneticiler de bu tür yasaklarla işlerini sürdürmektedirler. Mühendisler ve mimarlar önceden savunma alanında çalışmış özel mühendisler ve mimarlardan seçilir. Her ne kadar deneyimli olsalar da tüm mühendisler ve mimarlar bazı konularda uyarılırlar. Örneğin herhangi bir çizimin ya da planın işçilerin çok rahat bakabileceği yerlerde bırakılması yasaklanmıştır. Çalışanların yanında makinelerin çalışma şekilleri de denetlenir. Makineler yardımıyla dışarıdan içeriye ya da içeriden dışarıya bilgi alışverişi çok rahat gerçekleşebilir. Bu durumların yaşanmaması için makinelerin de denetlenmesi gerekmektedir. Örnek verecek olursak vinç operatörünün hareket alanı denetlenmektedir. Böylece dışarıdan içeriye sokulacak yabancı madde tehlikesi en aza indirilmiş olur.

Siber saldırılara karşı da önlemler alınıyor

Bu yapılar için en önemli durumlardan biri de yapının dış saldırılara karşı dayanıklı olmasıdır. Karşılaşılabilecek bir terör saldırısı ve benzeri olaylar için yapı çok sağlam olmalıdır. Kullanılan tüm malzemeler daha dayanıklı malzemelerden seçilir ve duvarlar daha kalın olarak inşa edilir. Genellikle yeryüzünden metrelerce aşağıda inşa edilen bu yapılar tasarlanırken dışarıdan gelecek siber saldırılar için de güvenli olmalıdır. Bunun için de Faraday kafeslerinden yararlanılır. Elektromanyetik dalgaları engelleyen metal örgülerle inşa edilen faraday kafesleri siber saldırıları önlemek adına önemli bir rol oynar. Faraday kafesi yerel iç dünyayı dış dünyadan muhafaza ederek bina için ya da kullanılan alan için güvenli bir bölge oluşturur.

Buckingham Sarayı

Peki, bu yapılar sadece devlet adamları ya da devletin büyük sırları için mi yapılır? Kesinlikle hayır. Günümüzde geleceğinden endişe duyan insanlar da bu yapıları kullanır. Nükleer silahların ve atom bombalarının sayısının artması, devletler arasında sürtüşmelerin ve tehditlerin artması insanları kendini korumaya itmiştir. Günümüzde yirmi bin tona kadar nükleer saldırılara dayanıklı sığınaklar inşa edilmektedir. Büyüklükleri değişen sığınaklarda herhangi bir dış desteğe ihtiyaç duyulmaksızın on yıla kadar yaşanabilecek tüm teçhizatın mevcut olduğu söyleniyor. Yüzme havuzlarının, spor salonlarının ve oyun alanlarının da mevcut olduğu sığınaklarda lüks yaşam da mevcut. Günümüzde satış fiyatı 3 milyon dolara kadar çıkabiliyor.

Gelecekte devletlerin ya da insanların başına ne geleceğini bilmediğimiz her an korku ve tehditlerle yaşadığımız günümüzde bu tür yapılar insanlık adına büyük rol oynamaktadır. Her ne kadar devletin üst kademeleri ya da zengin insanlar için tasarlanmış olsalar da gelecekte her insanın hayatı için büyük bir önem teşkil edecektir.

 

Enes Ay

Teknik Boyut

 

Yapılar hakkında daha fazla yazıya ulaşmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz…

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz