PAYLAŞ

Günümüzde yapıların estetiksel olarak daha iyi bir görünüm sağlaması amacıyla çeşitli yapı malzemeleri kullanılmaktadır. Bu malzemelerin arasına yeni bir alternatif katıldı: saydam beton. İlk olarak 1935 yılında Saint Gobain isimli cam üretici bir firmada çalışan Bernard Long tarafından dile getirilmiştir. İlk uygulaması ise 2001 yılında Macar mimar Aronlosonzi tarafından yapılmıştır. Üretim tekniği kabaca cam fiber optiklerin beton karışımına katılmasıdır. Işığı içinde yansıtarak kanal içinde ilerlemesini sağlayan optik kablolar bu sayede betona saydamlık özelliği katmaktadır.

 

Saydam Betonun İçeriği

Diğer adıyla transparan beton, iri taneli malzemeler içermemektedir. İnce agrega karışımı ve cam fiber optik içermektedir. Çimento olarak herhangi bir tipte çimento kullanılabilmektedir. Su kullanımı ise geleneksel betondaki gibi içilebilir sudur. Optik fiber içeriği ise belirli oranlarda olmak zorundadır çünkü yüksek miktarda kullanımı betonda çimento oranını azaltacağı için dayanımın da düşmesine neden olabilmektedir. Nitekim saydam betonda dayanım ve eğilme testleri sonucu optik fiberlerin beton karışımındaki yüzdesi 6 yı bulduğunda geleneksel betona göre olan basınç dayanımı yüzde 20 oranında azalmaktadır. Yerleştirmenin de daha iyi yapılabilmesi için de optik fiberlerin çaplarının olabildiğince yüksek olması önerilmektedir,çünkü çap arttıkça fiber kullanımı azalacaktır.

Üretim Tekniği Açısından Saydam Beton

En basit ve anlaşılır şekilde üretim aşamasını anlatacak olursak öncelikle kilden oluşan bir alt tabaka üretilir. Bu alt tabaka su sızdırmayacak ve emmeyecek bir yan kalıbın altına yerleştirilir. Cam fiber optik kablolar istenilen boyutta kesilip kil tabakaya dik bir biçimde teker teker yerleştirilir. Ardından hazırlanan beton karışım bunun üzerine kabloları bozmayacak şekilde yavaşça aralıklı bir biçimde dökülür. Beton mukavemetini kazandıktan sonra kil tabakası alınır ve saydam beton elde edilmiş olur. Aslına bakılırsa üretim açısından geleneksel betonla çok benzerdir. Tek fark cam fiber optik kabloların eklenmesidir.

Cam Fiber Optiğin İşlevi

Cam fiber optik malzemesinin ışığı nasıl aktardığını yakından inceleyip anlamaya çalışalım. Işık kaynağından optik fiber kabloya gönderilen ışın demeti kablo içerisinde doğrusal bir yol izler. Kablonun kıvrıldığı noktalarda; ışık cam örtüye çarpıp geri yansır, ve bu şekilde yansımaya devam ede ede merkezdeki yoluna hızı yavaşlayarak ve kayba uğrayarak devam eder. Yani temel prensip ışığı yansıtarak iletmektir. Ayrıca optik cam fiberin yüksek esneme ve sünme davranışına sahip olması betonda belirli bir oranda olması koşulu ile betonun yüksek dayanım sınıfına girmesine olanak sağlar.

Tek Büyük Dezavantaj: Yüksek Maliyet

Saydam beton üretimindeki en önemli konulardan biri de maliyettir. Cam fiber optik kablonun oluşturduğu ek maliyet azımsanamayacak derecededir. Öyle ki 2.5 santimetre kalınlığında 1 metre karelik bir saydam beton duvarın maliyeti kullanılan malzemelerin kalitesine göre 800 euroyu bulabilmektedir. Fakat göz ardı edilmemesi gereken bir etken enerji verimliliği konusudur. Aydınlatmada sağladığı güç tasarrufu sayesinde enerji maliyetini de azaltmaktadır. Yani maliyet dezavantajı güç tasarrufu avantajı ile kompanse edilebilir.

 

Eğer yazımızı beğendiyseniz ve yapı sektörü ile ilgili daha fazla teknik bilgiye sahip olmak istiyorsanız sitemiz alt başlıklarından “Teknik” alt başlığını inceleyebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz