PAYLAŞ

Günümüzde tüneller ulaşım ağları, su ve kanalizasyon giderleri, elektrik ve doğalgaz transferi gibi birçok nedenle yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Yerin onlarca metre altından giden bu tünelleri zeminin dikey ve yanal hareketinden korumak içinse genelde segmentler kullanılır. Segmentlerin uzunluğu açılan tünelin çapına göre, segmentlerin dayanımı tünellerin bulunacağı konuma göre değişiklik göstermektedir.

 

Segment Tipleri:

Segmentler şekil bakımından 6’ ya ayrılır. Bunlar A, B, C, D, E ve F dir. Dışarıdan bakıldığında B ile C; E ile F benzer yapılardadır. Belirlenen kalıplara göre donatılar hazırlanır. Hazırlanan donatılar kalıplarına göre bağlanır ve beton döküm işlemi için sıraya girerler. Aynı zamanda boşalan kalıba yeni donatı hazırlanırken temizlik ekibi segment kalıbını temizler. Şekil 1’ de görülen donatılara kalıplar içerisinde betonlar dökülür ve betonu dökülmüş segment kalıbı fırınlanmaya gönderilir ( Fırın içi sıcaklık 50 derecedir ). Bu kalıp fırında 6 saat 45 dakika ila 7 saat 15 dakika arasında kalır. Daha sonra fırınlanmış segment stok alanına götürülür ve dayanımını kazanması için 28 gün beklenir.

Segmentler donatılarına göre de 2 sınıfa ayrılır. Hafif donatılı segmentte; etriyede Ø10’ luk demir, boyuna donatıda Ø12’ lik demir kullanılmaktadır. Ağır donatılı segmentte ise etriyede Ø12’ lik demir, boyuna donatıda Ø16’ lık demir kullanılmaktadır.

Segmentler; içersinde kullanılan donatı ve üzerine dökülen beton ikilemine göre de 3’ e ayrılır.

Tip 1: Beton sınıfı C 40-50 – Hafif donatı

Tip 2: Beton sınıfı C 60-75 – Hafif donatı

Tip 3: Beton sınıfı C 60-75 – Ağır donatı

Bu segmentler, Tunnel Boring Machine gibi günümüzün en gelişmiş tünel kazı makinelerinde, kazı yapılan zemine kolayca entegre edilmektedir. Bu segmentlerin yerleştirme sırası F-B-C-E-D-A’ dır. Bu 6 segmentten oluşan bir tam tura ring denmektedir. Bir segmentin eni 1.5 metredir. Bu sebeple TBM’ in her 1.5 – 2 metre hareketinde bir tam ring segment montajı yapılmaktadır. İlerleyen TBM’ deki hidrolik ayaklar açılır ve kayıcı bantlarla segment açılan bölgeye yerleştirilir. Yetkili kişinin elindeki joysticke benzer cihazla önceki segmente bağlanır. Su terazisi yardımı ile de segmentler arası iki yönlü kot farkı sıfırlanır ve TBM kazısı yapılmaya yeniden başlanır.  A en küçük segmenttir, en son montajı yapılır, kilit taşı olarak geçmektedir.

 

Bu segmentlerin üretildiği yerelere segment fabrikası denmektedir. İhsaniye metro istasyonunun hemen yanında bulunan segment fabrikası, İstanbul’ daki çoğu metro şantiyesinin segment ihtiyacını karşılamaktadır. Günlük 110 ring üretimi yapılmaktadır. Dünyanın en büyük ve en kapsamlı segment fabrikasıdır.

 

Eğer yazımızı beğendiyseniz ve sektörle ilgili daha fazla teknik bilgi elde etmek istiyorsanız sitemiz alt başlıklarından “Teknik” alt başlığına göz atabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz