PAYLAŞ

Sivas Hobbit Evleri başlıklı bu yazı Boğaziçi Üniversitesi Yapı Kulübü Civil Bülten 2017 Sayı 3’ten alınmıştır.

Edebiyat tarihinin en önemli kilometre taşlarından, John Ronald Reuel Tolkien’in kaleminden çıkmış “Orta Dünya” evrenini hepimiz biliriz. 1937 yılında çıkan “Hobbit” ve 1954-55 yıllarında çıkan “Yüzüklerin Efendisi” serisi, fantastik evrenlerin neredeyse tümüne ilham kaynağı olmuş, sayısız farklı eserin temellerinin oluşmasına katkıda bulunmuştur. Birçoğumuz bu dünya ile 2001 yılında izleyicilerle buluşan Yüzüklerin Efendisi kitabının filmi sayesinde tanıştı. Şüphesiz 2001’den 2014’e kadar beyaz perdeye çıkan bu evrenin filmleri de tıpkı kitaplarının edebiyat dünyasına yaptığı gibi sinema tarihinde önemli bir iz bıraktı.

Yamaç Evleri

Filmlerin çıkmasıyla birlikte bu dünyanın bazı öğeleri gözümüzde daha net canlanmaya başladı. İzleyicilerin ilgisini oldukça fazla çeken bir şey de Shire’ın Hobbiton köyünde yaşayan Hobbitlerin kaldığı enteresan evlerdi. Bu evlere yönelik ilgi o kadar fazla oldu ki birçok ülke bunların benzerini inşa etti. Bir yamaçta bulunan ve toprağın altında kalan bu evler, yakında ülkemizde de yapılıp turizme açılacak. Sivas’ta Paşabahçe Piknik ve Mesire Alanı’nda konumlanacak evlerin henüz altı tanesi tamamlandı. “Yamaç Evleri” olarak adlandırılan bu evlere talep çok fazla. Sivas Belediyesi bu projeyle yüze yakın ev inşa etmeyi planlıyor.

Yamaç Evleri projesi, üstünü toprağın örttüğü, bir tepenin yamacına inşa edilen evlerden oluşmakta. 1+1 ve altmış beş metrekare büyüklüğündeki evler, en az iki günlük olmak üzere kiraya verilerek değerlendirilecek. Belediye Başkanı Sami Aydın ve eski Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce de bu çalışmanın Sivas’a önemli bir değer katacağına inandığını belirtti. Çeşitli ülkelerdeki benzer turistik projelerden ilki, Yeni Zelanda’nın Matamata kasabasına yapılan, aynı zamanda filmlerin ilgili kısımlarının da çekildiği Hobbiton film seti. Hobbit evlerinin orijinallerinin bulunduğu bu sete turlar düzenlenirken bölge çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Umarız ki Sivas’taki proje yeterince başarılı olabilir ve ülkemizdeki diğer belediyelere de böyle eğlenceli projeler yapmak için bir teşvik olur.

-Can Güvener

 

Sivas Hobbit Evleri başlıklı bu yazımızı beğendiyseniz ve bunun gibi ilginç yapılar görmek için sitemiz alt başlıklarından “Yapılar” alt başlığına göz atabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz