PAYLAŞ

 

Hollanda’nın Leeuwarden kentinde Harlinger Vaart nehri üstüne inşa edilen Slauerhoff Köprüsü, (Flemenkçe: Slauerhoffbrug) Hollanda’nın ünlü şair ve yazarı Leeuwarden doğumlu Jacob Slauerhoff adına yapılmış tamamen otomatik baskül sistemi ile çalışan 15×15’lik kaldırma platformundan oluşan açılıp kapanan bir köprüdür. Köprünün en etkileyici özelliği, açılıp kapanma esnasında köprü üstündeki platformun köprüden tamamen ayrılmasıdır. Bu özelliğe sahip Dünya’nın ilk ve tek köprüsü olan Slauerhoff Köprüsü, 2000 yılında van Driel Mechatronica şirketi tarafından dizayn edilmiş ve 2002 yılında yapımı tamamlanmıştır.

Baskül Sistemi

Hollanda’nın dar açıklı kanallardan oluşması, üstüne asma köprüler kurulmasını engellemektedir. Su ile iç içe olan Hollanda’nın bu köprüde baskül sistemi kullanmasının elbette bir sebebi var. Baskül sistemiyle köprünün bir tarafının hareket ederken diğer tarafının sabit kalması sağlanmaktadır. Daha çok dar açıklığa sahip nehirlerde kurulan bu sistemin hızlı çalışması sayesinde de su trafiğinin akışı kolaylıkla sağlanmaktadır. Köprü günde yaklaşık 10 kere açılmakta ve köprünün kalkması yaklaşık 3 dakika sürmektedir.

 

Çalışma Prensibi

Köprü, şehrin renkleri olan sarı ve maviye boyanmış ve çelik yapı üstüne kurulmuştur. Köprünün ilgi çeken kısmı ise köprünün açılması esnasında oluşan sıra dışı görünümüdür. Köprünün yanına kurulu iki kollu sistem sayesinde, köprünün ortasındaki 15×15 metrekarelik platform hidrolik kollarla hızlı bir şekilde yükseltilmektedir. Baskül sistemiyle köprüyü taşıyan kollara (pylon) sıvı basıncı uygulanarak taşıyıcı kolların ağırlaştırılması sayesinde kollar, bağlı oldukları milin üstünde dönmeye başlar ve asfalt platformun yükselmesi sağlanır. Açılma işlemi tamamlandığında zemin ile platform arasında 90 derecelik bir açı oluşmaktadır. Taşıyıcı sistemiyle tahterevalliyi andıran köprü, platformu hızlı bir şekilde yerden metrelerce yükseğe kaldırması nedeniye “Flying Drawbridge” yani “Uçan Açılır Kapanır Köprü” adıyla da anılmaktadır.

Normal baskül sistemlerde, kaldırma sistemi köprü üstüne kuruludur ve açılma kapanma işlemleri köprünün hem sağından hem de solundan sağlanır, ancak Slauerhoff Köprüsü’nde, normal baskül köprülerin aksine, tek taraflı taşıyıcı üstüne kurulmuş bir kaldırma sistemi bulunmakta. Böylece, yapımı sırasında daha az materyal ve enerji harcanmıştır.

Yapımında demir ve çelik kullanılan ve L şeklinde inşa edilen dönen barlar sayesinde klasik kolon ve kiriş anlayışını öteye taşıyan, platformun yükselmesiyle klasik düzene adeta baş kaldıran bir mühendislik eseri olan Slauerhoff Köprüsü, asimetrik mimarisi ve şehrin yansıtılan renkleriyle sıra dışı köprüler arasında yerini alıyor.

 

KAYNAKÇA

https://www.popularmechanics.com/technology/infrastructure/a3888/4305522/

https://themindcircle.com/slauerhoff-bridge/

https://www.atlasobscura.com/places/slauerhoffbrug-flying-drawbridge

http://www.orangesmile.com/extreme/tr/ilginc-kopruler/slauerhoff.htm

https://www.insaatofis.com/slauerhoff-koprusu-acilir-kapanir-kopru.html

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz