PAYLAŞ

Sürdürülebilirlik Nedir?

İngilizce karşılığı “sustainability” olan sürdürülebilirliğin dilimizdeki kavramsal karşılığı, daimi olabilme yeteneğidir. Sürdürülebilirlik, üretim ve çeşitliliğin devamının sağlanmasını ve gelecek nesillere en iyi şekilde aktarılmasını amaçlar. Bunların gerçekleşebilmesi için de sürdürülebilir kalkınma benimsenmelidir.

Sürdürülebilir kalkınma, dünyada bulunan ekonomik, sosyal ve çevresel sorunların bünyesinde bulunan temel sorunların belirlenip bunlara çözüm aranmasıyla ilgilidir.

Sosyal adaletsizlik, ekonomik istikrarsızlık ve ekolojik sorunlar beraber çözüldüğünde bir anlam ifade eder. Bizler de sürdürülebilirlik kapsamında şu anki mevcut düzenin iyileştirilmesi beraberinde ekosistemin korunması için mücadele etmeliyiz. Yaşadığımız gezegenin bizlere sunduğu fırsatları doğru kullanıp gelecek nesillere daha iyi bir gezegen bırakmak her birimiz sorumluluğudur.

2015 yılında Birleşmiş Milletler yoksulluğu kaldırmak, gezegenimizi korumak ve içerisindeki canlıların refahını sağlamak için 17 evrensel  Sürdürülebilir Kalkınma Hedefini belirlemiştir. Amaç 2030 yılına kadar bu hedeflere ulaşmış olmaktır.

Sürdürülebilir Mühendislik

Mühendisler çevre için sürdürülebilir ve düşük salınımlı projeler tasarlamalıdır.

Bunun için:

-Tasarımların süreçleri detaylıca belirlenmelidir.

-Uygun modellemeler yapılmalı ve her türlü sonuç göz önünde bulundurulmalıdır. Yapılarımızın çevreye kısa, orta ve uzun vade de etkisi (Entegre Raporlama) belirlenmelidir.

Entegre raporlama, bir kuruluşun içinde yer aldığı çevre de stratejisi, yönetimi, performansı ve gelecekle ilgili beklentilerinin kısa, orta ve uzun vadede nasıl sonuçlanacağının kısa ve anlaşılır bir şekilde raporlanmasıdır.

-Düşük salınımlı malzemeler kullanılarak sıfır karbon anlayışı benimsenmelidir.

-Tasarımın geliştirilmesi için doğru kişilerle stratejik ortaklık yapılmalıdır.

Karantina Dünya’yı Nasıl Etkiledi?

Covid-19 ile beraber hayatımıza giren karantina çevreyi olumlu yönde etkiledi diyebiliriz. Karantina esnasında ulaşım daha az kullanıldığı için (6 Mayıs 2020’de Türkiye’de uçuşlar geçtiğimiz yılın uçuşlarından %92 daha az olmuştur) en büyük düşüş azot dioksit de oldu. Sanayinin elektrik talebi azaldı. Buna rağmen salınımlardaki düşüş elektrik talebinden daha fazla olmuştur. Bu durum Hindistan gibi sera gazı salınımı yüksek ülkelerin kömürden ziyade yavaş yavaş yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiğinin bir göstergesidir.

Karantina ekonomik olarak dünyayı kötü etkiledi. Eğer uzun vade de sürdürülebilir kalkınma hedeflerimize ulaşmak istiyorsak sağlam bir ekonomiye sahip olmalıyız. Salınımları sıfırlamak için elektrikli araçlar ve temiz sahillere sahip olmak için ekonomik koşullarının iyileştirilmesi lazım. Bu sayede yatırımcı çekilebilir.

Karantina bizlere düzenin nasıl kolay değişeceğini gösterdi. Çeşitli projeler belirlenen bitiş tarihinden çok önce bitti. Bu da eğer ki sürdürülebilir bir dünya istiyorsak bunun için atmamız gereken ilk adımın başlamak olduğu anlamına geliyor.

Sürdürülebilirlikle İlgili Bazı Mimari Yapılar
Rotterdam Limanı

Reuters (haber ajansı) Rotterdam Limanı’nın Avrupa’nın iklim değiştiren gazlarının %20’si kadarını tek başına ürettiğini açıkladı. Liman şu an da bunu tersine çevirmeye çalışıyor. Avrupa’nın en büyük limanı karbon ayak izini iyileştirmeye çalışıyor.

Liman yönetimi, düşük veya sıfır karbonlu gemiler için teşvik başlatmış. Bu gemiler karbon (NOX, SOX) kullanım miktarına göre 100 üzerinden bir puanlamaya tabii tutuluyor. Sonrasında en çevreci gemilere indirim uygulanıyor. Bu teşvikin dışında gemilerin salınımlarını düşürmek için liman da bekleme sürelerini azaltacak bir proje olan “Pronto” uygulanıyor.

Pronto’yu size kısaca şöyle tanımlayabilirim; Pronto, nakliye şirketleri ve liman arasında köprü kurmaktadır. Yani Pronto nakliye şirketleri ve liman yönetimi, gemilerin limana girip çıkışlarını düzenleyip liman trafiğini azaltmak için koordineli şekilde çalışmalarını sağlar.

The Crystal

Siemens’in Londra’da yapmış olduğu The Crystal dünyanın en çevreci yapılarından olmak için tasarlanmıştır. Sergi ve ofis/konferans olarak kullanılan The Crystal kahverengi bir araziye yapılmıştır. Zemin tedavisiyle yeniden kullanılabilir hale gelmiştir. Dış yüzeyleri geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılmıştır.  Dış cephesindeki güneş panelleri sayesinde elektrik ihtiyacının yaklaşık olarak %20’sini karşılamaktadır. Paneller binanın ısıtmasını da yapmaktadır. Çatısı yağmur sularının depolanmasını sağlar. Depolanan yağmur suları ultraviyole ve filtrasyon dezenfeksiyon yöntemleriyle iyice arıtılır. Arıtılan su, sulama ve sifon için kullanılır. Yeşil çatı sayesinde arıtılmış su çevresindeki bitki ve hayvanlara yaşam alanı oluşturmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının aktif olarak kullanılması The Crystal’i sürdürülebilirliğin öncülerinden kılıyor. The Crystal Siemens’in en yeni akıllı teknolojilerini kullanıyor.

Sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin daha geniş kitlelerce benimsenmesiyle insanlık geleceğini kurtarabilir. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim.

Teknik konularda daha fazla içeriğe ulaşmak isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz..

 

 

 

Emircan KARABULUT

Dokuz Eylül Üniversitesi 

İnşaat Mühendisliği

Kaynakça:

https://safety4sea.com/how-the-port-of-rotterdam-moves-to-a-zero-emissions-future/#:~:text=Name%3A,2030%20and%2090%25%20by%202050.

https://www.tr.undp.org/content/turkey/tr/home/sustainable-development-goals.html

https://www.utikad.org.tr/Detay/Sektor-Haberleri/15399/rotterdam-limani-surdurulebilirlik-uzerine-yogunlasiyor

https://www.isgltd.com/en/who-we-are/sustainability/case-study/sustainability-the-crystal

https://www.investopedia.com/terms/s/sustainability.asp

https://ekolojist.net/surdurulebilirlik-nedir/

what-is-sustainability.pdf

https://www.thecrystal.org/about/

https://www.thecrystal.org/wp-content/uploads/2015/04/The-Crystal-Sustainability-Features.pdf

https://safety4sea.com/new-digital-app-improves-port-of-rotterdams-efficiency/

https://www.endsreport.com/article/1528862/job-description-sustainability-engineer#:~:text=Sustainability%20engineers%20take%20a%20lead,the%20effects%20of%20carbon%20emissions

HOW IT WORKS Eylül Sayısı

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz