PAYLAŞ

Yürürken, okula giderken, yazı yazarken, sınavlara hazırlanırken… neredeyse hayatımızın her hareketinde bizi yalnız bırakmayan sürtünme kuvveti… Gelin şimdi bu kuvvetin sektörle bağlantısını inceleyelim.

İnşaat iş makinalarını daha uzun süre kullanmak için kaplama yaptıklarını biliyor muydunuz?

Kimi zaman sürtünme kuvvetine ihtiyacımız olsa da kimi zaman bu kuvvet etkisini azaltmanın yollarını ararız. İşte onlardan biri;

Uzun süre malzeme taşıma tankları minimum eğimle daha hızlı akış sağlamak için

yüzeyler Ulpolen1000® kaplanır. Bu kaplamanın amacı malzeme ve yüzey arasındaki sürtünme kuvveti katsayısını düşürmektir. Kaplamayla birlikte düşen sürtünme kuvveti hafriyatı iki katına çıkarır. Aynı zaman diliminde daha çok sefer yapmasını ve araçta daha az bakım-onarım yapılmasını sağlar.

Topyeküne bakıldığında düşük sürtünme kuvveti maliyeti azaltma yönünde yardımcı olmaktadır.

Sürtünme kesmesini karşılamak için koyacağınız donatının yönü nasıl olurdu?

Farklı zaman aralıkları ile aynı elemana beton döküldüğünde, ilk dökülen beton ile ikinci dökülen beton birleşiminde sürtünme kesmesi oluşur. Ve bu sürtünme kesme kuvveti için önlem almak gerekir. Sürtünme kesmesinin yönü kesit yüzeyine paraleldir. O yüzden sürtünme kesmesini karşılamak için koyacağımız donatı kesite dik olmalıdır.

Projeleri devam eden hızlı tren nasıl hızlı gidiyor?

Tabii ki sürtünmeyi en aza indirerek. Trenlerin altında güçlü mıknatıslar ve özel üretilmiş raylarda elektromıknatıslar bulunur. Bu mıknatıslar sayesinde trenin raylar ile temasını keserek elektromıknatısların yukarı doğru uyguladığı elektromanyetik kuvvet ile trenin hareketini sağlar. Tren raydan 1-10 cm yüksekte, raydan da çıkmaması için ; trenin alt kısmı rayları saracak şekilde yapılmıştır.

Sürtünme kuvveti yapıyı taşıyor…

Bu sefer sürtünmeyi azaltmayı değil de bu kuvveti kullanmaya çalışıyoruz.

Nerede mi? İşte cevabı : Taşıyıcı özelliği olan zemin çok derinlerde olduğu zaman kullanılan “sürtünme kazığı” veya “ yüzen kazık” adı verilen bu kazık ile yapı yükü ,yüzeyde meydana gelecek sürtünme kuvvetleri ile taşınmaktadır. Bu kazığın uzunluğu yeterli sürtünme ve adezyon meydana gelinceye kadar yapılır.

 

 

Sümeyye Nur Korman – Ömercan Ergüç

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi – İnşaat Mühendisliği

 

Kaynaklar:

Kaynak1

Kaynak2

Kaynak3

 

Teknik konularda daha fazla yazıya ulaşmak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz…

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz