PAYLAŞ

Teknoloji kelimesi hayatımızın her yerinde çokça bahsettiğimiz bir kelime haline geldi. Sağlık, güzellik, inşaat, hastane gündelik yaşam gibi alanlarda teknolojinin ne kadar ilerlediğinden bahsediyoruz. Yıllar önce çözümsüz kalan birçok problem günümüzde kolayca çözülüyor. Önceden sağlık problemlerine bulunan çözümsüzlüğün sebebiyle birçok insan yaşamını kaybetmekteydi, fakat günümüzde öyle değil. Birçok hastalığın tedavisi bulundu, insan yaşamı artık daha uzun ve kaliteli olmaktadır. Hayatımızın her yerinde sıkça kullanılan teknoloji uzun yıllar yaşadığımız binalarda yani inşaat sektöründe de atılım gösterdi ve etkisi günden güne artıyor. Gelin biraz bu gelişmelerden bahsedelim. Teknoloji ve inşaat etkileşimlerinden bahsedelim.

1)Drone

Drone teknolojisi kullanılmaya başladığı günden beri oldukça rağbet gördü ve beğenildi. Gözlemlenmesi, ölçülmesi gereken yüksek alanları dronelar yardımıyla ölçebiliriz. Yüksek çözünürlüğe sahip gelişmiş yazılımları ile yüksek ölçümlerde oldukça başarılı sonuçlar sunarak hem zamandan hem de insan gücünden tasarruf etmemizi sağlıyor. Daha da geliştirilmesi beklenen drone surveying teknolojisinin inşaat içlerinde de kullanılması bekleniyor.

2)Görselleştirme ve Sanallaştırma

Sanal gerçeklik teknolojisi oyun dünyasında, uçak sanayisinde, simülasyon programlarında sıklıkla kullanılmakta olan bir teknolojisidir. Özellikle pilotların eğitiminde sıklıkla kullanılır. Boyutsal olarak var olmayan bir nesneyi ve durumu varmış gibi göstermeye, algılatmaya sanal gerçeklik denmektedir. İnşaat, mimarlık mühendislik alanlarında da kullanılmaya başlanan bu teknoloji projeleri önemli ölçüde hızlandırdı. Sanal gerçeklik sayesinde henüz yapılmamış bir inşaat projesini gezebilir, detayları görebilirsiniz. Pahalı bir fiyat aralığından satışı yapılan sanal gerçeklik müşterilerin dikkatini oldukça çekmektedir. Alıcı firmalar ve şirketler inşaat projesine girmeden önce bu şekilde tüm projeyi yapılmış gibi görebilirler. Yurt dışında yüksek ve kapsamlı inşaat projelerinin çoğu bu şekilde yapılmaktadır.

3)3D Beton Baskı

Yapı teknolojileri inşaat sektörünün yapı taşıdır. Yapı teknolojisi ne kadar gelişmiş ise o kadar başarılı bir inşaat projesi geliştirebiliriz. Yapı teknolojisi inşaatın projesinin süreden tasarrufu konusunda etkilidir. İnsanlar var olduğundan bu yana farklı tasarımlara sahip yapılar inşa etmişlerdir. Önceki zamanlarda teknoloji daha kısıtlı olduğu için yapı inşaatları çok daha uzun sürmekteydi. Günümüzde ise çok daha hızlı tamamlanmaktadır. 3D baskı teknolojisi karmaşık yapı formlarını daha hızlı sürede üretebiliyor. 3 boyutlu blok üretimini birkaç saat kısaltmış durumdadır. Birkaç saat azalan süre aylara ve yıllara vurulduğunda oldukça etkili bir süredir. Bu yenilik inşaat projelerinin daha kısa zamanda tamamlanmasında oldukça yardımcı olmuştur.

4)BIM

Yapı bilgi modellemesi anlamına gelen BIM mimarlık, mühendislik ve inşaat sektöründe sıkça kullanılmakta olan bir konsepttir. Yaratıcı yazılımlar, projeleri hızlandırmayı amaçlayan teknolojik donanımlar üretilir. Bu donanımlar projelerin hızla tamamlanmasını sağlar.

5)Project Tango

BIM verilerinden faydalanan Project Tango Google tarafından çıkarılmıştır. Mekânsal verilerin yakalanıp analiz edilmesi bakımından oldukça benzersiz bir sisteme sahiptir. El cihazları ve tabletlere monte edilen kameralar tarafından kaydedilen görüntüleri BIM sistemine yollayıp, verileri 3D olarak görmemizi sağlar. Bu teknoloji hala geliştirme aşamasında olsa da kavramsal ve teorik olarak oldukça başarılı bulunan bir proje olmuştur. Yazılımına güncellemeler ve eklemeler istese de ilerleyen yıllarda oldukça rağbet görecek olan bir proje olarak görülmektedir. 3D görüntülerin inşaat ve mimarlık sektöründeki etkisi yadsınamayacak kadar fazladır. Hem projelerin nasıl görüneceğini ilk baştan görme fırsatı yakalıyorsunuz hem de eksiklikleri net olarak saptama imkânını elde edebiliyorsunuz.

 

Eğer yazımızı beğendiyseniz ve buna benzer daha fazla yazı görmek istiyorsanız sitemiz alt başlıklarından “Güncel” alt başlığına da göz atabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz