PAYLAŞ

Manhattan’ın batı yakasına inşa edilen “The Vessel”  merdivenleri kullanıma açıldı. 2007’de duyurusu yapılan ve proje tasarımı, tasarımcı Thomas Heatherwick’ e ait olan bu  mega yapının çapı 15 metre yüksekliği ise 46 metredir. Yapımı 25 milyar dolara mal olmuştur ve iki yüzden fazla sanatçı, mimar ve tasarımcı birlikte çalışmıştır.

Yapımındaki amaçlardan en önemlisi insanların hem kullanabilmesi hem de eser gibi izleyebilecek olmasıdır. Bu yüzden tasarımı kısmında büyük bir enerji sarf edilmiştir. Heatherwick, bu eseri spun chair(dönen sandalye) den ilham alarak tasarlamıştır.

Aslında  New York’un Rockefeller Center yapımından sonra ki en büyük özel sektör gayrimenkul yatırımıdır. Şehrin en büyük yerleşim planı olarak görülmektedir. Tasarımı bal peteği formundadır.

Bir dizi  yüz elli metal merdivenlerden oluşan bu eser iki bin beş yüz basamak bulunduruyor ve aynı zamanda bu merdivenler seksen bağlantı noktasıyla buluşuyor. Seksen yedi tane karbon çelik parçaları ilk olarak İtalya’da imal edilmiş sonra da Amerika’ya ulaşımı sağlanmıştır. Yapı, çelik taşıyıcı sistemi özelliğine sahiptir. Okside olup parlaklığını kaybetmemesi için etrafı bakır rengi çelik ile kaplanmıştır.

Vessel, yirmi dönümlük bir arazinin ortasındadır. Mega yapı, arazide çok yer kaplamıyor fakat yukarı çıkıldıkca geometrisindeki artma gözle görülebilecek kadar belirgin bir inşaat harikasıdır. Etrafında kalan boş alan için ise yirmi sekiz binden fazla bitki ve iki yüz olgun ağaç düşünülüyor. Şimdiden çalışmalara başlanmış olup yaz itibariyle ağaçlandırması biteceği öngörülüyor.

Videodan da anlaşıldığı üzere yapı aslında merdivenlerin üst üste konması sonucu adeta bir yapboz gibi inşa edilmiştir. Ziyaretçileri en üst seviyeye çıkarabilmek için eğimli bir asansör içeren bu yapı şimdiden halkın gözdesi olmuştur.

İnovatif Girişim: Akıllı Tuğlalar

Gökyüzüne Uzanan Spiral: Evrim Kulesi

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz