PAYLAŞ

Güney Kore’nin PyeongChang şehrinde yer alan Vantablack Köşkü dünya üzerinde yer alan en karanlık bina olarak kabul edilmektedir. Mimar Asif Khan tarafından 2018 kış olimpiyatları için tasarlanmıştır.

 

Parabolik duvarlara sahip olan Vantablack Köşkü 35 metre genişliğinde ve 10 metre boyundadır.  Dış cephesi Vantablack VBx 2 karbon nanotüp ile kaplanmıştır. Bu madde sayesinde görünür ışığın %99’u emilir. Malzemeyi geliştiren Surrey Nanosystems teknik sorumlusu Ben Jensen “Nano ölçekli bir mercan resifi gibi, fotonlar içine giriyor ve hepsi emilinceye kadar yapısı içinde zıplıyorlar.” şeklinde açıklamada bulunmuştur. Resif’teki optik oyuklar yaklaşık 20 nanometredir. (insan saçı genişliğinden yaklaşık 3.500 kat daha küçük) Görünür ışığın %99’u emildiği için insan gözünün yapıyı ayırt etmesi oldukça zordur çünkü binadan gelen hiçbir yansıma olmaz. Herhangi bir renk, şekil ve derinlik olmadığı için bina her açıdan farklı algılanabilir. 3 boyutlu olan bina bazı açılardan tamamen düz olarak görülebilir. Yapının parabolik dış cephesinde yüzlerce minik beyaz ışık çubuğu bulunur. Beyaz ışık çubukları yıldız efekti verdiğinden, dışarıdan bakıldığında dünyadan uzaya bakma hissini verir.

Köşkün iç kısmına geldiğimizde, dış görünümünün tam tersi olarak beyaz bir biçimde tasarlanmıştır. Köşkün içi corian (mutfak tezgahlarında sık görülen bir yüzey malzemesi) adlı malzemeden tasarlanmıştır. Hidrofobik yüzeylerden oluşan dakikada 25.000 su damlası akan bir su tesisatı olan geniş bir odası vardır. Ziyaretçiler, dokunsal algılayıcılarla etkileşime girebilir ve bu damlacıklarda, çarpışırken, su içinde birleşirken ve dağıldığında ritimler oluşturabilir. Bu nesneler toplanır ve uzayda akan ve izleyicinin görsel spektrumuna giren ve çıkan, bir gölün içinde toplanır. Mimar Asif Khan İçeride yaşayacağınız deneyimi şöyle açıklamıştır. “Gözleriniz alıştığında, bir an için  küçük su damlalarının yıldızların ölçeğinde olduğunu hissedersiniz.”

www.sciencealert.com

www.theguardian.com

www.dezeen.com

www.arkitera.com

Yapılar hakkında daha fazla yazıya ulaşmak isterseniz buraya tıklayarak sitemizin “Yapılar” bölümüne gidebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz