PAYLAŞ

Vietnam’daki Altın Köprü, Da Nang bölgesindeki Ba Na Tepeleri üzerine kurulup ülkenin son dönemdeki en popüler mekânı haline gelmeyi başardı. Masallardan fırlamış gibi görünen köprünün zeminle bağlantısını sağlayan ayakları, taştan devasa iki el tarafından tutuluyormuş gibi inşa edilmiş.

Vietnam’ın Simgesi Haline Geldi

Geçtiğimiz Haziran ayında açılan Altın Köprü (Golden Bridge), Vietnam’ın simgelerinden biri haline geldi. Köprünün insanların kullanımına açılmasıyla birlikteki Uzak Doğu ülkesi Vietnam’ın De Nang bölgesine gelen ziyaretçi sayısında gözle görülür artış yaşandı. 150 metrelik Altın köprüye gelen ziyaretçi sayısının 1.5 milyon kişiyi aşması bekleniyor. 2 milyar dolara mal olan projenin tasarımındaki detaylar köprüyü diğerlerinden farklı kılıyor.

Yeryüzünden Bir Altın Şerit Çıkaran Eller

Tasarımcısı köprüyü “Yeryüzünden bir altın şerit çıkaran eller” şeklinde düşündüklerini açıkladı. Mimar Vu Viet Anh “Altın Köprü, sisli ve büyülüymüş gibi görünen Ba Na dağının mükemmel manzarasının üzerinde, gökyüzünde bir yürüme yolu olarak tasarlandı” dedi. Köprüyü ziyaret eden turistlerden Truang Hoang Ling Thuy şöyle konuştu: “Bu iki dev ve yumuşacık görünen el sanki gerçekmiş gibi. Bu köprü bana insanın ne isterse yapabileceği duygusunu veriyor.”

1400 Metre Yüksekte

Altın Köprü’nün en dikkat çekici özelliklerinden biri de deniz seviyesinden 1414 metre yüksekte Ba Na Tepesi’nde inşa edilmiş olması. Bu zorlu koşullar projenin maliyetini arttıran unsurlar olurken bölgeyi ziyaret eden turistler halinden memnun ve bundan faydalanıp fotoğraf çekilmekten asla geri kalmıyorlar.

Teknik Özellikler

Golden Bridge, deniz seviyesinden 1414 m yükseklikte, yaklaşık 148.6 m uzunluğundadır. Köprünün sekiz açıklığı var, en geniş açıklık 21.2 m. Köprü, yanda iki tane taştan yapılmış oyuk ele sahip, köprü gövdesini destekliyormuş gibi poz veriyor, parmakların çapı yaklaşık 2 m. Güverte esas olarak 5 cm kalınlığında, yaldızlı paslanmaz çelik korkuluklardan yapılmış ahşap çerçeveden tasarlanmıştır. Köprü Temmuz 2017 ile Nisan 2018 arasında inşa edilmiştir, ilk ünite Sun Grubu’dur.

Köprü, Marsilya teleferik istasyonu ile Thien Thai bahçesi ve Ba Na beldesindeki Le Jardin d’Amour çiçek bahçesi arasındaki bağlantıdır.

Sümeyye Nur Korman – Ömer Can Ergüç

Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İnşaat Mühendisliği

 

Kaynakça:

http://www.hurriyet.com.tr/seyahat/galeri-tas-ellerin-tuttugu-altin-kopru-40919406

 

Eğer yazımızı beğendiyseniz ve bunun gibi ilginç yapılar görmek istiyorsanız sitemiz alt başlıklarından “Yapılar” alt başlığına göz atabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz