PAYLAŞ

Son zamanlarda günlük yaşantımızda ve iş hayatında “yapay zeka” kavramını sıkça duymaya başladık. Peki günümüzde önemi oldukça artan yapay zeka teknolojisi nedir?

Yapay Zeka Nedir?

Yapay zeka; insanlar tarafından yapılan, makinelere yüklenen ve kendi kendine öğrenme kabiliyetine sahip bir akıl örneğidir. Yapay zeka başka bir tabirle, sorun çözme ve bağdaştırma gibi insanlarla ait özellikleri taşıyan akıllı makineler olarak da ifade edilebilir. Yapay zeka üstüne yapılan çalışmaların başlıca hedefleri öğrenme, akıl yürütme, plan yapma, algıları ve nesneleri işleme ve hareket ettirmedir.

Günümüzde sağlık çalışmaları, video oyunları ve endüstriyel alanda oldukça sık kullanıldığını bildiğimiz yapay zeka teknolojisi inşaat sektörüne geç de olsa yavaş yavaş girmeye başlıyor. İnsan zekasına ve kas gücüne oldukça ihtiyaç duyulan inşaat sektörüne yapay zekanın neler getirebileceği merak konusu. Şimdi gelin sektördeki devlerin bu yönde yaptığı çalışmalara bir göz atalım.

 

ABD merkezli Suffolk şirketi, inşaat alanında çalışan işçilerini kazalardan korumak ve daha hızlı çalışmayı sağlamak için yapay zekayı kullanıyor. Şirket, çeşitli kaynaklardan ve önceki inşaatlardan alınan bilgilerle işin biteceği tarihi tam olarak saptayacak bir algoritma üzerinde çalışıyor. Böylece bina sahiplerine ve diğer tedarikçilere güvenilir bilgi aktarımı sağlanabilecek. Ayrıca koruyu teçhizat giymeyen işçiler gibi güvenlik tehlikelerine bakarak fotoğrafları tarayan, elde ettiği verileri kaza kayıtlarıyla ilişkilendirerek şantiye kazalarını azaltmayı planlayan bir algoritma geliştiriyor.

Yapı analiz yazılımları şirketi olan Oasys de yapay zekanın inşaat sektöründe kullanımı üzerine çalışmalar yürütüyor. Bu konuda büyük yatırımlar yapan Oasys, yapay zeka algoritmalarını inşaatın planlanması ve yürütülmesi sürecinde kullanmayı hedefliyor. Makineye yüklenen veriler ve makine öğrenimiyle, yapılacak inşaata en uygun planların alınabileceği bir sistem üzerinde çalışılıyor.

Modern dünyanın yapay zeka sistemlerine doğru yol aldığının farkına varan birçok inşaat firması, bu yönde yapılan çalışmaları ve ayrılan bütçeyi hızla arttırıyor. Sadece ABD’de yapay zekanın inşaat sektöründe kullanımı için yapılan yatırımlar 2 milyar dolara ulaşmış durumda. Verileri işleyen, tecrübe edinen ve uygulama yapan makinelerin inşaat alanında etkin rol almaya başlaması sektörün gidişatını nasıl değiştirecek hep birlikte göreceğiz.

Yapı sektöründe kullanılan programlar için buraya tıklayabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz