PAYLAŞ

Geçtiğimiz günlerde cami inşaatı ahşap iskelesi çökmesi sonucu üzücü bir olay olan meslektaşımızın hayatını kaybetmesi üzerine yapı işlerinde iskele sistemleri hakkında bu yazımı yazmaya karar verdim.

Ülkemizde iş kazası riskinin en fazla bulunduğu sektörlerden biri de inşaat sektörü. Bu üzücü durumu değiştirme konusunda birçok kişiye sorumluluk düşüyor.

Elbette ki eskiye dönüp baktığımızda iskeleler ile ilgili çalışmalar büyük ilerlemeler gösteriyor. Öyle ki müfettişlerin denetim yaptığı sahada saha uygulaması ile ilgili olarak listenin başında iskele konusuna yer verdiklerini görürüz.

İskeleler iş güvenliği anlamında hayati önem taşımaktadırlar. Benimde bu konuda eksik gördüğüm ve önemli olduğunu düşündüğüm bu konuyla ilgili yönetmelikler doğrultusunda sizlerle birkaç şey paylaşacağım.

Kullanılacak İskeleler Nasıl Olmalıdır?
  • İskele sisteminde çatlak, kırık, yıpranmış ve korozyona uğramış özellikteki iskele ve bağlantı elemanları kullanılmamalıdır.
  • Sistemlerin güvenli bir şekilde desteklenmesi, yatay ve düşey kuvvetlere karşı uygun bir şekilde sabitlenmesi gerekmektedir.
  • Platform elemanları ile iskele dikey elemanları arasında ve platform döşemesinde çalışanların düşmesine sebep olabilecek boşluk bulunmaması sağlanmalıdır.
Korkuluk Sistemleri Nasıl Olmalıdır?
  • Platformdan en az 1 metre yükseklikte ve herhangi bir yönden gelebilecek en az 125 kilogramlık yüke dayanıklı ana korkulukların olması gerekir.
  • Platforma bitişik, en az 15 santimetre yüksekliğinde topuk levhası olması şarttır.
  • Topuk levhası ile ana korkuluk arasında açıklıklar 47 santimetreden fazla olmayacak şekilde konulan ara korkuluk bulunmalıdır.
İskele Sistemleri Nasıl Kurulur?
  • İskelelerin taşıyıcı elemanlarının kayması; yeterli sağlamlıktaki taşıyıcı zemine sabitlenerek, kaymaz araçlar kullanarak veya aynı etkiye sahip diğer yöntemlerle önlenir. İskelenin sağlam ve dengeli olması sağlanmalıdır. Yüksekte çalışma sırasında tekerlekli iskelelerin kazara hareket etmesini önleyecek uygun araçlar kullanılması şarttır.
  • İskele platformlarının boyutu, şekli ve yerleştirilmesi yapılan işin amacına ve taşınan yüke uygun, güvenli ortam sağlayacak şekilde olmalıdır.
  • Platform elemanları ve dikey korkulukların arasında düşmelere neden olabilecek tehlikeli boşluklar bulunmaması gerekmektedir.

Cephe İskele Hakkında

Cephe iskele kurulumunda taşıyıcı sisteme ait düşey ve yatay elemanlar eksiksiz olmalıdır ve yeteri kadar çapraz elemanlarla takviye edilmelidir.

Cephe iskeleleri binaya mümkün olduğunca yakın kurulmalı, eğer bu mümkün değilse çalışanların bina ile iskele arasından düşmelerini önleyecek tedbirler alınmalı. (Bir alt kata file sistemi kurulması gibi vb.)

Cephe iskelelerinin ayaklarında sabit veya düşey bir şekilde ayarlanabilir taban plakaları ve yumuşak zeminlerde yükü dağıtmak için taban plakaları altlarında uygun malzemeden yapılmış altlıklar kullanılmalıdır.

 

Cephe iskelesi.
Seyyar iskele.
Güvenlikli H tipi iskele.

 

 

Emre KOÇ

Dokuz Eylül Üniversitesi İnşaat Mühendisliği

 

Kaynakça:

www.trakyaiskele.com

www.guvenlıksağlık.com

 

Eğer içeriğimizi beğendiyseniz ve buna benzer teknik yazılar görmek istiyorsanız sitemiz alt başlıklarından “Teknik” alt başlığına göz atabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz