PAYLAŞ

Yedi Tepe İstanbul

İstanbul’un yedi tepesi denince Çamlıca, Gayrettepe ya da Seyrantepe diyenleri duyar gibiyim. Aslında birçok yerde karşımıza çıkan şiir ve şarkılarla dilimize dolanan yedi tepe bugünkü suriçinde kalan yani tarihi yarımada denilen bölgede yer alan tepelerdir. Yedi tepenin önemi Roma dönemine kadar gitmektedir Roma’ya benzerliğinden dolayı bu bölgeye kurulan kent daha sonra Bizans ve Osmanlı Dönemlerinde de muhteşem eserler ile taçlandırılmışlardır.

1. Sarayburnu Tepesi

Birinci tepe olan Sarayburnu tepesinin 3 tarafının denizle çevrili olması burayı savunma bakımından büyük bir avantaj getirmekteydi. Bu yüzden Sarayburnu Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde hükümdarların gözdesi olmuştur. Ayasofya, Topkapı Sarayı ve Sultanahmet Camisi gibi önemli eserlerin yanında birçok tarihi eser bu bölgede yer almaktadır.

2. Nuruosmaniye Tepesi

2.tepe Nuruosmaniye tepesidir. Burada göze çarpan eserler Nuruosmaniye Camisi, I. Konstantin onuruna yapılmış Çemberlitaş ve dünyanın en eski ve en büyük Kapalıçarşılarından biri olan turistlerin mutlaka uğradığı Tarihi Kapalıçarşıdır.

3. Beyazıt Tepesi

3. tepe ise Beyazıt tepesidir. Süleymaniye tepesi diye de bilinen bu bölge suriçindeki en belirgin noktalardan biridir. İstanbul Üniversitesi, Beyazıt Kulesi ve Mimar Sinan’ın kalfalık eseri olarak bilinen Süleymaniye Camisi bu bölgededir.

4. Fatih Tepesi

İstanbul’un en yüksek noktalarından biri olan Fatih tepesi Bizans ve Osmanlı için büyük önem taşımıştır. Bu yüzden gerektiği değer verilerek bu bölgeye önemli eserler yapılmıştır. Burada Hz. İsa’nın 12 havarisine adanan Havariyyun Kilisesi yer almaktaydı daha sonra bu kilisenin yerine Fatih Camisi yapılmıştır.

5. Yavuz Selim Tepesi

5.tepe Yavuz Selim tepesidir. Balat ve Fener’den dik bir yokuşla çıkabileceğimiz bu tepede Sultan Selim Camisi ve Fener Rum Patrikhanesi bulunmaktadır.

6. Edirnekapı ve Çevresi

Edirnekapı ve çevresi 6. Tepeyi oluşturmaktadır. Bu bölgede Mihrimah Sultan Camisi, çöplüğünde dünyaca ünlü kaşıkçı elması bulunan Tekfur Sarayı ve Kariye Müzesi bulunmaktadır.

7. Kocamustafapaşa Tepesi

Suriçindeki son tepe ise Kocamustafapaşa tepesidir. Aksaray ve Topkapı surları arasında kalan bu bölgede Arkadius Sütunu, Mokios Sarnıcı ve Haseki Külliyesi yer almaktadır.

Hazırlayan: Olcay BAYRAK

 

Eğer yazımız ilginizi çektiyse sitemiz alt başlıklarından “Yapılar” başlığına da göz atabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz