Yeni Atatürk Kültür Merkezi

PAYLAŞ

Yıkılışı ve yeniden yapılışı ile ülke gündeminde dikkatleri üzerine toplayan Atatürk Kültür Merkezi projesi aynı yerde ve aynı isimle tekrardan yükseliyor. 10 Şubat tarihinde temel atılan projede hızlı bir inşaat süreci hedefleniyor. Geçen sene şubat ayında yıkım süreci başlayan AKM’de temel çukuru kazıldı ve toprak kaymasına engel olmak için temel beton dökümü de yapıldı.

yeni AKM binasında temel atıldı

Mimari babadan oğula

Yeni AKM’nin mimarı olan Murat Tabanlıoğlu ile ilgili dikkat çekici detay ise babasının -Hayati Tabanlıoğlu- eski AKM binasının mimarı olmasıdır.

Eski AKM binası

Yaklaşık maliyet 1 milyar TL’yi aşacak

AKM’nin yapılacağı alan

Yeni Yapı-Sembol İnşaat ortaklığıyla üstlenilen inşaatın ihale bedeli 860 milyon TL olarak açıklandı. Teknik donanım gibi fiyatların içinde bulunmadığı bu rakam ek masraflarla beraber 1 milyar lirayı aşacak gibi duruyor.

Neler bulunacak

5 ayrı bloktan oluşacak proje birçok detayı içinde barındıracak. Yeni AKM’nin tanıtım filmi, haber yazıları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından yola çıkarak projede bulunacak olan detaylara göz atalım.

AKM’nin yukarıdan görüntüsü

Cumhurbaşkanının ifadesiyle 2073, tanıtım filmine göreyse 2500 kişilik bir opera salonu ile proje dikkat çekiyor. Opera salonuyla yanında 800 kişilik tiyatro salonu, 3 adet -500,250,250 kişilik- çok amaçlı salon, 2 adet sergi salonu, kayıt stüdyoları, prova salonları, sinema salonları, tasarım mağazası, sanat galerisi gibi sanatsal etkinliklerde kullanılacak birçok detay AKM’de bulunacak.

yeni AKM projesi detayları

Sanatsal etkinliklerin yanında restoran, kafe ve dükkanların da bulunacağı yapı sadece bir bina olarak değil, farklı detayları içerisinde bulunduran bir kompleks -yaklaşık 100 bin metrekare- olacak.

Opera binasının yanındaki ek binalarda yeşil bir mimariye uyum sağlamak için yeni ”Atatürk Kültür Merkezi” projesinde bu konuda bazı tasarımlar yapılacağı da söyleniyor.

Yeşil AKM

Atatürk Kültür Merkezi’nin tarihi hakkındaki yazımızı da okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

AKM gibi Taksim’in sembol yapılardan biri olan Tünel hakkındaki yazımız için bu linke tıklayınız.

Kaynakça

  1. NTV
  2. Gerçek Gündem
  3. Hürriyet

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz