PAYLAŞ

İstanbul’da yaşanan 5.8’lik deprem sonrası, beklenen istanbul depremi korkuları iyice arttı. Ortalıkta dolaşan asılsız haberlere itibar etmemeniz için yetkililerin ve bilim adamlarının yaptığı açıklamaları sizler için derledik.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Deprem Açıklaması

Afet ve acil durum merkezi faaliyete geçmiştir

Ayrıca şu an itibariyle 28 artçı sarsıntı kaydedildi. Malum artçı, bu daha da devamı mümkün olan durum. Şu an 28 daha sonra artabilir de. Tabi Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Fuat Oktay başkanlığında, afet ve acil durum merkezi faaliyete geçmiştir.

Bugün ve yarın çalışmalar olacak

Onun koordinesinde kendileri de İstanbul’da bulunarak başta İstanbul Valimiz olmak üzere İl Jandarma Garnizon Komutanımız hepsi birlikte ilgili mercileri de yanlarına almak suretiyle bugün ve yarın bunları devam ettirecekler.

8 kişi yaralandı

8 kadar yaralanma olayı söz konusu, bunlar da hafif yaralı. Bunun dışında binalarda bazı yerlerde hafif hasarlar söz konusu. Bunlar da yakın takipte devam ediyor.Oldukça ciddi sayılabilecek depreme rağmen küçük bir takım hasarlar dışında yüreğimizi yakacak bir haber almadık.

İstanbul’da AFAD’ın binlerce toplanma alanı söz konusu var

Bazı açıklamalar da yapılıyor. O da toplanma alanları gibi. İstanbul’da AFAD’ın bırakın yüzlerce binlerceyi on binlerce ilan edilmiş toplanma alanı söz konusu, vardır. Ve bunlar kendi sitesinden de AFAD’ın sürekli olarak yayınlanmaktadır. Bunun da sürekli güncellenmesi söz konusudur.

Toplanma alanları değişkendir

Öyle toplanma alanları vardır ki, bugün toplanma alanıdır ama yarın il ve ilçe planlarında yapılan değişiklikle belki sahipleri orayı farklı şekilde değerlendirir. Onun yerine başka yerde toplanma alanını AFAD ilan edebilir. Bu değişkendir.

 

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan Deprem Açıklaması

Başkan İmamoğlu, sosyal medya hesabından yaptığı canlı yayında İstanbul’daki depreme ilişkin son bilgileri paylaştı.  Avcılar ve Sarıyer’deki minarelerin üst noktasındaki devrilmenin dışında yapı yıkımlarıyla ilgili ihbarların asılsız çıktığını bildiren İmamoğlu, “Bunlar bizi sevindiren haberler. Elbette deprem İstanbul’un bir gerçeği, doğanın bir gerçeği. Hepimiz biliyoruz deprem tek başına insan öldürmüyor, ihmal öldürüyor. Depreme hazırlık yapılmazsa ve binalarımızla ilgili sıkıntılar can kaybına sebep oluyor. Temenni ediyoruz ki en hızlı şekilde İstanbul’a hep birlikte müdahale edeceğiz.” diye konuştu.

“Fakat ne yazık ki İstanbul’da riskli bina sayısı hepimizi rahatsız etmekte. Bu konu da göreve gelir gelmez başladığımız alanlardan birisi. En üst mesele olduğunu, seferberlik meselesi olduğunu, milli bir mesele olduğunu ve bu süreci hep beraber konuşmak zorunda olduğumuzu devletimizin en üst kademeleriyle, belediyelerimiz her aşamasında bu süreci en ciddiye alacak şekilde ve kesinlikle hiçbir taviz vermeksizin kararlı olarak süreci tamir etmek zorunda olduğumuzu hep ifade ettim. Elbette bu hazırlığı yapacağız, afet bilincini geliştireceğiz, ciddi eğitimlerimiz olacak. İstanbul’da afete hazırlık noktasında hazırladığımız uygulamayı devreye almak için çalışmalarımız bitmek üzere.”

– “CİDDİ BİR İKAZ ALMIŞ DURUMUNDAYIZ”

“İstanbul’da afete hazırlık noktasında hazırladığımız uygulamayı devreye almak için çalışmalarımız bitmek üzere. İstanbul’da yeni 859 adet deprem toplanma yeri tespit ettik. Bu konuda hazır olanlar var, olmayanlar var. Bunların hazırlık çalışmalarını yapacağız. İstanbul’un merkezi ilçelerinde Fatih’ten Şişli’ye, Beyoğlu’na, Beşiktaş’a, Üsküdar’a, Kadıköy’e varıncaya kadar çalışmalarımız var. Bütün bunlar bir yana bugün ciddi bir ikaz almış durumundayız. Bu ikazı milletçe değerlendirmekle mesuluz. Sevinçliyiz ki can kaybımız yok, ciddi anlamda yaralanma ihbarı yok.”
Depremle ilgili gelişmeleri takip ettiklerini dile getiren İmamoğlu, “İstanbul’da şu anda tespit ettiğimiz 2 caminin minaresi hasar gördü. Daha doğrusu yere düşen kısmı var. Avcılar ve Sarıyer’de yapılarla ilgili çokça ihbar aldık ancak bir kısmı asılsız. Bir kısmıyla ilgili de ekiplerimiz dağılmış durumda. Riskli görülen binalarda gazı keserek tedbir alıyoruz. Elimize ulaşan net tedbirler olunca kamuoyunu bilgilendireceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

 

Prof Dr Naci Görür

İTÜ’den emekli, Bilim Akademisi üyesi ve  TUBİTAK Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Naci Görür de deprem öncesinde açıklamalar yapmıştı. Prof. Dr. Naci Görür, TUBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Başkanı olarak görev yaptı. Marmara’nın dibine dalıp gözüyle fayı inceleyen sayılı kişilerden biri olduğunu da kendisi belirtmekte.

İşte Naci Hocamızın depremle ilgili 1 gün önce attığı tweetler…

(1): Orta çukurlukla Çekmece gölleri arasında uzanan fay kolu ilk kırılmasını beklediğimiz faydır. 70-75 km uzunluktadır, kırıldığında en az 7.2 büyüklüğünde deprem üretir. Bu kol kilitlenmiştir. Yani hiçbir hareket belirtisi ve üzerinde deprem yoktu. Bu kol enerji biriktiriyordu.

(2): onun için ilk bunun kırılacağını düşünüyorduk. Dünkü deprem işte bu kolun en batı ucunda, yani orta çukurluğun hemen doğusunda oldu. Bu nedenle dikkate alınması gereken bir deprem. Söz konusu kolu belli ölçüde etkileyebilecektir. Gerçi olan deprem 4.6 büyüklüğündedir. Açığa..

(3): çıkarttığı enerji söz konusu koldaki depremi tetikleyebilir mi soru işareti. Ama bu koldaki gerilimi daha da artırdığı kesin. Orta çukurluğun batısında Tekirdağ havzasına kadar uzanan fay kolu üzerinde zaman zaman 4’ten küçük depremler olur. Bu depremleri önemli bir kısmı…

(4): havza çökelleri içerisinde biriken kaz kaçakları yüzünden olmaktadır. En son yaptığımız araştırmalarda bunu belirledik ve yayınladık. Bu gazlar doğal gaz. Fay Trakya havzasındaki gaz rezervuarlarını kesmiş, dolayısıyla bu gazlar deniz altından kaçıyor. Onun için ben dün

(5): hiçbir medyaya konuşmadım. Dünkü deprem gaz kaçağı nedeniyle olan bir deprem miydi yoksa fay hareketi sonucu mu oldu onu anlamaya çalıştım. Ancak depremin yeri ve büyüklüğü fay kırılmasına daha uygun ama odak derinliği çok sığ sanki gaz kaçağına işaret ediyor. Bu konu…

(6): kafamda hala kuşkulu, araştırılması lazım. Tabii şu an bunu araştıracak ekip ve ekipmanımız da yok. Biz zamanında çok söyledik Marmara’nın tabanına sabit bir gözlem istasyonu kuralım diye. Bunun için DPT ve TÜBİTAK’a projeler verdik, reddedildi. Halbuki AB destekliyordu

(7): sonuç olarak; dünkü denklem konum ve büyüklük olarak rahatsız etti, çok dikkatli olmalıyız. Ulusal ve uluslar arası bilim camiası ile işbirliği ve araştırmanın içinde olan insanlara kulak veriniz. Bilginin nereden, hangi araştırmanın ürünü olduğunu sorgulayınız. Selamlar…

Hocamızın depremden sonra attığı twitler.

Keşke haklı çıkmasaydım. Sanıyorum şimdi risk daha da artmış olabilir. Hepimiz ve yöneticilerimiz daha da dikkatli olmalıyız. Evimizde gerekli önlemleri almalıyız. Değerli takipcilerim, sizlerden çok soru var. Herkese cevap veremeyeceğim açık. En fazla sorulan sorulara cevap vereceğim. Bu cevaplar genellemeler içerecektir. Unutmayın, yerbilimleri matematik gibi değildir, en olası olasılık üzerinden soruna yaklaşır.

1) Bu son depremler İstanbul’u rahatlattı mı? (Hayır, daha da sıkıntıya soktu).

2)Depremde en fazla nereler etkilenir? (a-kıyı kesimleri, b-Avrupa yakasının Çekmece ve Trakya kesimleri, c-2. köprüden D-B yönünde bir hat çizilirse, bu hattın K’de kalan alanlar beklenen depremi 1999 depremleri kadar hissederler.

3) Beklenen deprem ne zaman olur? (bunu bilemeyiz. Daha önce söyledik 2029’a kadar her an olma şansı %50’den fazla. 5-10 sene ileri geri oynayanilir). Ancak son depremler beklenen depremi öne çekmiş olabilir.

4) Kimi bilim adamları şu tarihe kadar deprem olmaz diyor (bunu hiçbir bilim adamı diyemez, itibar etmeyin).

5) Bu gece deprem olacak diyorlar, olur mu? (Bunu söylemek zır cahillik)

6) Biz ne önlem alabiliriz? (evinizin deprem güvenliğini ölçtürün, evinizi deprem güvenli döşeyin, büyük eşyalarınızı sabitleyin, deprem çantası oluşturun,Evinizde deprem sırasında toplanacağınız mada ve kanepe kenarlarında cenin pozisyonu alın, aile acil eylem planı yapın, evinizde depremden sonra hemen gaz, su vanalarını kapatın, elektrik şalterini indirin, evde yangın tüpü bulundurun, vb).

7) DASK yaptıralım mı? (kesinlikle Yaptırın).

8) Her hoca birşey söylüyor, neye inanalım (daha önce de dedim araştırma yapıp da sonuçlarını uluslar aradı dergide yayımlayarak bilim dünyasımın süzgecinden geçirmiş olanlara itibar edin.

İTÜ KAMUOYU AÇIKLAMASI

Eyl 26, 2019, 18:11
İstanbul’da 26 Eylül 2019’da yerel saat ile 14:00 civarında meydana gelen 5,7 büyüklüğündeki depremin ardından, Marmara Fayı üzerine Üniversitemizde uzun yıllardır uluslararası araştırmalar yürüten Prof. Dr. A.M. Celal Şengör, İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ziyadin Çakır, Prof. Dr. M. Sinan Özeren ve Dr. Öğr. Üyesi Gülsen Uçarkuş’un değerlendirmelerini kamuoyunu aydınlatmak amacıyla paylaşılması gereği duyulmuştur.

Kaynakça:

http://internethaber.com

http://www.hurriyet.com

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz