PAYLAŞ

1. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)

Yalnızca inşaat mühendisliğinde değil diğer mühendislik eğitimlerinde de dünyanın en iyi üniversitelerinden biri olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Amerika’da Boston’da bulunmaktadır. Lisans eğitiminin yanında yüksek lisans ve doktoran imkanını da sunan üniversite dünyadaki en yüksek akademik itibar ve işveren itibarına sahiptir. Üniversite, mühendislik bilimi, inşaat mühendisliği, ulaştırma mühendisliği, proje yönetimi ve çevre mühendisliği üzerine inşaat mühendisliği mezunlarına yüksek lisans yapma imkanı sunar.

2. Kaliforniya Üniversitesi – Berkeley

1868 yılında kurulan Kaliforniya Üniversitesi’nin mühendislik fakültesi San Francisco Körfezi’nde yer alan Berkeley’de bulunmaktadır. Üniversitede, 72 öğretim üyesi 400 inşaat mühendisliği lisans öğrencisi ve 360 lisansüstü öğrencinin eğitimine ayrılmıştır. Bölümdeki eğitim, öğrencileri sivil ve çevre mühendisliği mesleğinde liderlik için hazırlar. Lisans öğrencilerinin yaklaşık dörtte biri yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Yüksek lisan programları şunlardır: Enerji, Sivil Altyapı ve İklim, Mühendislik ve Proje Yönetimi, Çevre Mühendisliği, Yapısal  Mühendislik, Mekanik ve Malzeme, Sistem Mühendisliği, Ulaştırma Mühendisliği.

3. Cambridge Üniversitesi

1209’da kurulan, İngiltere’de bulunan Cambridge Üniversitesi, dünyadaki en eski dördüncü üniversitedir. Cambridge Üniversitesi özellikle ünlü bilim adamlarını yetiştirmesiyle ünlüdür. Isaac Newton, Charles Darwin, William Harvey, Paul Dirac, J. J. Thomson, Ernest Rutherford, Jane Goodall, James Clerk Maxwell, Francis Crick, Alan Turing, Stephen Hawking bunlardan bazılarıdır. Üniversitede inşaat mühendisliği bölümü jeoteknik santrifüjünü barındıran Schofield geoteknik ve inşaat süreci modellemesi merkezi ve geniş laboratuvarıyla toplam 4787 m2 alan kaplamaktadır. Üniversitenin, sürdürülebilir kalkınma için mühendislik ve yapı mühendisliği yüksek lisansı olmak üzere 2 tane yüksek lisans programı vardır.

Aslı Nur Muti

https://buyap.org/tr/

 

Eğer yazımızı beğendiyseniz ve sektör ile ilgili güncel bilgilere ulaşmak istiyorsanız sitemiz alt başlıklarından “Güncel” alt başlığına göz atabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz