PAYLAŞ

Uzun zamandır beklediğim zaman gelmişti. Stajıma başlamak için can atıyordum. Nedir bu inşaat mühendisliği? İnşaat mühendisi ne yapar? Gibi birçok sorunun kafamda dolaştığı 2 yılın sonunda artık aradığım cevapları bulacağım vakit gelmişti. Şantiye stajımı Enka’nın Kazakistan’da Atırav şehrinde bulunan Bechtel ile ortaklaşa yürüttüğü Tengiz Petrol Sahasının Geliştirilmesi projesinde yapacaktım. Büyük ve köklü bir firmada staj yapmanın yanında bir diğer güzel nokta ise yurt dışında staj yapacak olmamdı. Bu durum beni hem heyecanlandırıyor hem de tedirgin ediyordu. Farklı bir kültür ve yabancı dil ilk başta beni tedirgin eden şeylerdi. Fakat kendim için güzel bir tecrübe olacağı için bazı şeyleri göze almam gerekliydi.

İlk İzlenimler

Kazakistan’ın Atırav şehrine geldik. Uçaktan indim ve daha sonra uzun bir kara yolculuğu ile şantiyenin Tengiz bölgesinde bulunan kamp alanına ulaştım. Yol boyunca etrafı gözlemledim ve uçsuz bucaksız kurak arazi dışında pek bir şey göremedim ilk izlenim olarak biraz hayal kırıklığı yaşadığımı söyleyebilirim fakat buraya gelme amacım kültürel bir gezi değil eğitim gördüğüm inşaat mühendisliği alanında kendimi geliştirmekti. Bu düşünceyi kendime iyice benimsettim ve amacıma odaklandım. Stajımın ilk gününde proje hakkında detaylı bilgi aldıktan sonra iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini aldım. Stajım boyunca şeflerimden birçok şey öğrendim. Almış olduğum teorik bilgilerin pratikte uygulanmasına ve nasıl kullanıldığına tanıklık ettim. Stajım mesleğimi tanımamda ve inşaat mühendisinin sahada neler yaptığına dair birtakım şeyler öğrenmem hakkında oldukça faydalı oldu. Dil öğrenmenin önemini bir kez daha anlamış oldum. Yurt dışında çalışmak için gerçekten iyi bir dil bilgisi gerekli.

Şantiye Ortamı

Şantiyede çalışma şartları ağır ve yorucuydu. Kampın şantiyeye uzak olmasından dolayı oldukça erken saatlerde yola çıkıp geç saatlerde dönülüyordu. Fakat firma çalışanlarına her türlü hizmeti sunmaya çalışıyordu. Konaklama, yeme ve içme imkanları olabildiğince iyiydi. Şantiyenin ve kamp alanının şehrin dışında olmasından dolayı sosyal olarak sadece kamp alanı içerisinde yapılabilecek birkaç şey dışında çevrede hiçbir imkan bulunmuyordu. Stajım boyunca yalnızca inşaat işlerini değil aynı zamanda proje kapsamında yürütülen elektro mekanik işlerini de gözlemleme fırsatım oldu. Şantiyede çok sayıda elektrik ve makine mühendisi vardı. Farklı disiplinlerin ortak çalışmalarını gözlemleme fırsatı buldum. Kazakistan bölgesinin zorlu olması ve “Oil and Gas” alanında bir şantiyenin risk oranının yüksek olmasından dolayı şantiyede güvenlik birinci sırada gelmekteydi. Şeflerim yalnızca şantiyede yürütülen işlerden değil aynı zamanda kendi tecrübelerinden de bahsederek bilgi açısından doyurucu bir staj geçirmeme yardımcı oldular.

Avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardı

Stajım boyunca sadece şantiye işleri ile ilgili değil aynı zamanda ofiste çalışan bir inşaat mühendisinin yaptığı işler hakkında da bilgi aldım. Ayrıca proje yönetimi, şantiye yönetimi ve insan ilişkileri gibi konularda da şeflerim tarafından detaylı bilgi aldım. Bir işi planlamanın, kontrolünü sağlamanın ve koordine etmenin önemini anladım. Yurt dışında çalışmanın kişinin gelişmesine, kariyerin olumlu yönde etki etmesine, maddi anlamda oldukça avantajlı olmasına rağmen yanında getirdiği bazı zorluklarda var. Yoğun ve stresli bir çalışma ortamının yanında ailenizden ve sevdiğiniz insanlardan uzakta çalışmanın yanında getirdiği özlem insanı oldukça zorlayabiliyor. Stajın önemini ve yurt dışında çalışmayı düşünen birisi için iş hayatına geçmeden önce yurt dışında staj yaparak tecrübe etmesinin önemini anladım. Bu tecrübeyi iş hayatına başlamadan önce edinmiş olmanın büyük bir avantaj olduğunu düşünmekteyim. Stajım boyunca aradığım sorulan cevabını buldum ve mesleğimi daha yakından tanımış oldum.

Kadircan Ak

Teknik Boyut – 2019

Eğer sizlerde yurt dışında staj yapıp devamında orada çalışmak istiyorsanız öncelikle dikkat çekici bir CV hazırlayıp bu şirketleri etkilemeniz gerekir. Böyle bir CV oluşturabilmek için sitemiz yazarlarından Ömer Beyhan Şahin’in yazdığı “Etkili CV Hazırlamanın Püf Noktaları” başlıklı yazıyı okumanızı tavsiye ederiz.

BİR CEVAP BIRAK

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi buraya giriniz